Piątek, 26 maja 2023
Natknąłem się w internecie na zabawny wpis. „1057 lat temu Mieszko I porzucił tradycyjne wartości swojego narodu i przyjął modną ideologię narzuconą przez Europę Zachodnią”. Jakże trafny komentarz również w odniesieniu do różnych dzisiejszych walk cywilizacyjnych! Skąd zresztą niepiśmienny plemienny wódz mógłby przewidzieć, co się wydarzy przez następne tysiąclecie z górką? Skąd możemy wiedzieć, w jakim punkcie historii zastał go akt cywilizacyjnego chrztu? I w jakim punkcie powiedzą nam: „Stop!”, wypisując akt zgonu? Chociaż… Coraz bardziej wyposażona w narzędzia techniczne współczesna epoka nauczyła się w miarę skutecznie budować probabilistyczne modele przyszłości. Naturalnie, żaden model nie da rady rozwiązać wszystkich zagadek gnieżdżących się wokół nas, jednak niekiedy daje się to lub owo przewidzieć. Znani ekonomiści Andrew J. Scott wraz z Lyndą Gratton w ciekawej rozprawce „Nowe długie życie. Zaprojektuj swoją przyszłość w zmieniającym się świecie” (Znak, 2023), rozważając powiązania sztucznej inteligencji z rosnącą długością egzystencji, próbują opracować model społecznych relacji, jakie się pojawią w najbliższym stuleciu. Po szczegóły odsyłam do tekstu, tutaj zaznaczam pojawienie się inspirującej książki. Ponieważ nastąpiło błyskawiczne przyspieszenie w świecie sieciowych rozstrzygnięć, też poświęciłem temu zagadnieniu sporo miejsca w ostatnich felietonach. Wspomniani wyżej autorzy rozpatrują zjawisko poważniej i uważniej niż Państwa felietonista. Lecz się zastanawiam. Na ile zadygocze od AI rynek książki, jak szybko zareaguje? Zakładam, że w perspektywie dekady, raczej pięciolecia dojdzie do wydarzeń przełomowych. Póki jednak zmiany wynikające z agregacji zdobyczy techniki dopiero rozszczelniają tamy naturalnych ludzkich znaków, chcę zaprosić do ogrodu wielkich dzieł napisanych manu litterari. Najpierw dwie wybitne panie ujawniające swą obecność w cyklach notatek, felietonów, szkiców. Demonstrują kibicom przede wszystkim podglebie swojego autorskiego warsztatu. Nie będę obiektywny. Przyznam, że nie uważam za fortunne odsłanianie przez twórców za ich życia kulis. To …
Wyświetlono 25% materiału - 264 słów. Całość materiału zawiera 1059 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się