Poniedziałek, 17 lutego 2014
Apel do wydawców
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru375
Z olbrzymim niepokojem oczekuję na rozstrzygnięcia walki o podręczniki. Przekazywane informację wskazują, że o ile wydawcy podręczników w dużej mierze (przynajmniej w perspektywie bieżącego roku) obronią swoje interesy, to jedyną na razie (!) ofiarą, pozostaną księgarze. Przypominam wydarzenia z 2006 roku. Wtedy wspólnym wysiłkiem obroniliśmy się przed pomysłami ówczesnego ministra edukacji, Romana Giertycha. Dzisiaj duchowi spadkobiercy tamtych poglądów pragną zbić własny kapitał polityczny. Wyautowanie księgarzy poza obrót podręcznikami spowoduje upadłość wielu ciągle jeszcze działających firm lokalnych. Można by nad tym nie płakać, gdyż jak zaznacza minister Kluzik-Rostkowska, księgarze jej nie interesują. Z punktu krótkowzrocznej polityki MEN ma rację. Jednakże dla całego rynku wydawniczego skutki mogą być katastrofalne. Dziwię się obojętności ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, chyba że jego wsparcie i zabiegi wokół Ustawy o Książce są jedynie hucpą dla naiwnych. Polityka MEN polega na osiągnięciu iluzorycznego sukcesu kosztem wyłuskania z rynku części wydawców. Ci, przestraszeni utratą rynku, załatwią piarowe interesy ministerstwa. Niestety, zapłacą za to księgarze i wydawcy literatury. Nieprawdą bowiem jest pogląd, że przeszkodą do wykształcenia jest jedynie cena. Proszę zwrócić uwagę, że w tej jakoby dramatycznej sytuacji polscy uczniowie poczynili olbrzymi postęp, awansując do grupy osiągającej najwyższe wyniki. I to w niezależnych badaniach międzynarodowych. Nie twierdzę, że nie byłoby dobrym dla …
Wyświetlono 25% materiału - 202 słów. Całość materiału zawiera 811 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się