Poniedziałek, 31 października 2022
Rozmowa z MONIKĄ CAŁKIEWICZ i MAŁGORZATĄ BŁASZCZUK, autorkami książki „Ofiary w sutannach”
Tytuł książki skłania do zadania pytania: czy na pewno ofiarami są tylko księża? Monika Całkiewicz: W tej książce opisujemy pięć spraw. W większości z nich można by się zastanawiać nad tym, czy jedynie ksiądz jest ofiarą przestępstwa. Przecież jeśli ksiądz bierze udział w przemycie sakralnych dzieł sztuki, to pokrzywdzone jest całe społeczeństwo. Jeśli ksiądz molestuje chłopca, to nie wzbudza w nas raczej współczucia jego śmierć z rąk homoseksualnego kochanka, bo bardziej żałujemy dziecka przez niego skrzywdzonego, a niektórzy gotowi są zapewne stwierdzić, że dopadła go kara za grzechy. Jeśli ksiądz nawiązuje przypadkowe relacje przez portale randkowe, to musi się liczyć z ryzykiem, że poznany w taki sposób partner będzie niebezpieczny, niestabilny psychicznie, uzna, że ksiądz łamie zasady, o których na co dzień uczy z ambony, a zatem należy go ukarać. O tym mówiła psycholożka w jednym z rozdziałów książki. Małgorzata Błaszczuk: Gdyby chcieć odpowiedzieć na pani pytanie nieco szerzej i nawet w oderwaniu od naszej publikacji, to wszyscy, którzy wyrastamy w etosie kapłana, jego niekwestionowanego autorytetu, jesteśmy ofiarami tego zakłamanego wizerunku. Ale wracając do „Ofiar w sutannach” – opisane przez nas sprawy definitywnie łamią stereotypowe postrzeganie duchownego, obalają mityczny kult sutanny, a autorytet księdza zostaje zestawiony z bezlitosnymi faktami. Konstrukcja książki pozwala czytelnikowi wejść w pewną historię, która gdyby była rozbudowana, sama stanowiłaby arcyciekawą publikację. Jednak pomysł pań dotyczył także przybliżenia sytuacji od strony prawa karnego – tym zajęła się pani Monika. Są również komentarze zaproszonych osób. Czy taki układ książki był zaplanowany już na starcie? …
Wyświetlono 25% materiału - 227 słów. Całość materiału zawiera 911 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się