Wtorek, 28 grudnia 2021
Rozmowa z PAWŁEM MIEDZIŃSKIM, autorem albumu „Centralna Agencja Fotograficzna 1951–1991”
Kiedy, dlaczego i  w  jakich okolicznościach powstała Centralna Agencja Fotograficzna? Powojenna rzeczywistość wiązała się z  tworzeniem zupełnie nowego modelu społeczeństwa, w tym systemu mediów – wówczas przede wszystkim prasy i radia. Niektóre instytucje, redakcje czy agendy powstały jeszcze w trakcie wojny, inne po jej zakończeniu. Część z nich była związana z  partiami politycznymi, na przykład z PPS-em – Socjalistyczna Agencja Prasowa, ministerstwami – jak wywodząca się z wojska Agencja Fotograficzna „Filmu Polskiego”. Stan, w którym równolegle funkcjonowało kilka podmiotów działających na polu fotografii prasowej, nawet i tak kontrolowanych przez monopartię, uznano za formalnie zbędny i dążono do centralizacji. W  1950 roku powstała komisja mająca opracować nowy model „rynku” fotografii prasowej. Pierwotnie zakładano, że nowa instytucja powstanie w oparciu o Polską Agencją Prasową i będzie podlegać rządowi. Ostatecznie nowo utworzoną Centralną Agencję Fotograficzną umieszczono w  ramach struktury koncernu Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa”, którego formalnym założycielem i właścicielem była PZPR. Swoją działalność rozpoczęła 1 stycznia 1951 roku. Czemu CAF miała służyć? Istotą jej działalności była szeroko rozumiana funkcja informacyjna i propagandowa polegająca na wykorzystaniu fotografii jako środka wyrazu. Przez cztery dekady agencja dostarczała każdego dnia zdjęcia do całej prasy ukazującej się w PRL-u: dzienników, tygodników, miesięczników. Wydawała specjalne serie fotografii (kronik, zestawów tematycznych, rocznicowych etc.) do umieszczenia w gablotach w fabrykach, szkołach, bibliotekach. Na polu fotografii była absolutną monopolistką w relacjach z zagranicą. Charakteryzowało ją silne upartyjnienie? Według „instrukcji nomenklaturowej” redaktorzy naczelni agencji i pism – po akceptacji prezesa RSW – byli mianowani przez Wydział Kadr KC PZPR. Zastępcy redaktorów naczelnych – po akceptacji prezesa RSW – przez Wydział Propagandy, Prasy i Wydawnictw KC PZPR. Z kolei sekretarze agencji i redakcji – na wniosek redaktora naczelnego, uzgodniony z prezesem RSW „Prasa”. Oczywiście dotyczyło to także CAF. Istniał silny nacisk, by osoby zajmujące stanowisko kierownika redakcji czy sekcji należały do monopartii. Jednak większość pracowników (w tym fotoreporterów) pozostała bezpartyjna. Skąd rekrutowano kadrę? Można wyróżnić trzy generacje …
Wyświetlono 25% materiału - 313 słów. Całość materiału zawiera 1255 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się