Wtorek, 17 maja 2011
Kolejny rok w PIK
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru300
Minął właśnie rok od ostatnich wyborów prezesa i nowej Rady PIK. Problemy, które były pilne i aktualne wówczas – pozostały takimi i dziś, a doszedł jeszcze podatek VAT na książki i spory dotyczące umów konsygnacyjnych z dystrybutorami. Ani jednej z ważnych spraw nie udało się przez ten rok załatwić. Ustawy o książce jak nie było, tak nie ma, dostaliśmy jakiś półprodukt, którego środowisko nie zaakceptowało, który akceptacji nie znajdzie, na który Rada PIK wydała 12 tys. zł nie wiadomo po co. Od początku wiadomo było, że nic z tego nie będzie, bo prezes wcale ustawy nie chce, zlecił w związku z tym nadzór nad pracami nad nią specjaliście, który ma równie wiele entuzjazmu. Egzemplarz obowiązkowy – jest jak było, słyszymy, że inaczej być nie może, przynajmniej nie przed wyborami, a potem będą jakieś inne wybory itd. (swoją drogą zaskakujące, że egzemplarz obowiązkowy traktowany jest jako element gry politycznej dla kogo ta „kiełbasa wyborcza”, dla nieczytającej większości?). Fundusz Promocji Twórczości – jak wyżej, siła lobby wydawców nie wystarcza, nawet w ministerstwie kultury. Nie zdziwię się jeżeli okaże się, że Beata Stasińska w pojedynkę uzyska u ministra większy posłuch niż PIK – jej entuzjazmu nie brakuje. Walka z piractwem – mieliśmy kilka komunikatów, kilka spotkań, ekspertyzę kancelarii prawnej… i nic. Chomikuj jak działało, tak działa. Nie ma pieniędzy w budżecie PIK (poszły na nikomu niepotrzebny projekt ustawy o książce). VAT – nie udało się przeforsować stawki 0 proc., ale za to dostaliśmy na własne życzenie pasztet pt. „okres przejściowy”. Więcej z tego powodu było narzekania niż radości, okazało się, że jesteśmy nie przygotowani merytorycznie i logistycznie do zmiany podatku. Próby ujednolicenia stawek VAT na książki papierowe i wydania …
Wyświetlono 25% materiału - 276 słów. Całość materiału zawiera 1107 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki