Wtorek, 2 lipca 2024
Rozmowa z JOANNĄ JODEŁKĄ, autorką książki „2 miliony za Grunwald”
Zliczyła pani, ile osób było zaangażowanych w uratowanie „Bitwy pod Grunwaldem”? Nie próbowałam, gdyż podanie dokładnej liczby nie jest możliwe. Bo czy policzyć przypadkowych przechodniów, których zgarnięto z ulicy, by podczas bombardowania Warszawy zdjąć obraz ze ściany? Podczas okupacji w ocalenie malowidła zaangażowanych było kilkanaście osób. Niektórzy wiedzieli, co skrywa potężnych rozmiarów skrzynia, a niektórzy narażali życie, nie mając pojęcia, czym jest sześciometrowy, potwornie ciężki, niemieszczący się na wozie walec ciągnięty przez konie. I to przez środek miasta, pod okiem Niemców! Dwóch ludzi, którzy wywieźli obraz z Warszawy, kosztowało to życie… Płótno transportowano z płonącej Warszawy w kierunku Lublina. Był to naturalny kierunek ucieczki przed Niemcami. Rząd i różni oficjele również podążyli tamtędy. To było właśnie przyczyną nalotów i zbombardowania miasta, podczas którego zginęło wielu lublinian. Między innymi malarz Stanisław Ejsmond oraz plakacista Bolesław Surałło-Gajduczeni, którym po licznych perturbacjach udało się „Bitwę…” szczęśliwe dowieźć do Lublina. Pieczę nad dziełem przejął potem muzealnik lubelski? Owszem. Był nim Stanisław Woyda, który schował ją pod siennikami. Niemcy przeszukiwali budynek, ale w tym czasie szukali przedstawicieli polskich władz, więc pominęli prowizorycznie ukrytą skrzynię. Potem …
Wyświetlono 25% materiału - 180 słów. Całość materiału zawiera 722 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się