Wtorek, 31 maja 2016
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru5/2016
Do Collegium Noblilum, sceny przy Akademii Teatralnej w Warszawie, zaprosiły Iskry. Nie mogło być inaczej skoro promowały książkę - drugą zresztą, rektora tejże uczelni, Andrzeja Strzeleckiego. "Człowiek z parawanem" to zbiór żartobliwych impresji prozatorskich inspirowany epizodami autobiograficznymi. W końcówce dekady raju na kredyt pracował - wraz z Maciejami: Zembatym i Karpińskim - nad scenopisem czarnej komedii pod roboczym tytułem "Lady Frankenstein". Miała to być międzynarodowa koprodukcja w reżyserii Jerzego Skolimowskiego z udziałem między innymi: Michela Piccoliego, Helmuta Bergera, Tadeusza Łomnickiego, Piotra Fronczewskiego oraz Ireny Karel. Dwoje ostatnich wystąpiło w tak zwanych zdjęciach uciekających: "Chodziło o ważny dla dramaturgii filmu moment pękania i spływ kry na Wiśle. W pewnej chwili dziewczyna, którą gonił Fronczewski osuwała się do wody. Przez przezroczystą taflę lodu Piotrek obserwuje jej walkę o życie. Kiedy wyczerpana pojawia się na moment na powierzchni wody, nadpływa niesiona nurtem gigantyczna i ostra kra obcinając tonącej głowę". Kilkudziesięciosekundowy kadr uwieczniony w kamerze operatora Zygmunta Samosiuka to jedyna pozostałość po tym projekcie, upadłym z powodu pieniędzy. A raczej ich braku. Przeszło trzy dekady później Skolimowski odebrał laury na międzynarodowym festiwalu w Wenecji za obraz pt. "Essential killing". Tak to wspominał: "Dostaliśmy dwie nagrody. Tarantino czyta - nagroda dla najlepszego aktora - Vincent Gallo. Chwila ciszy, Galla nie ma. Wychodzę, więc na scenę, biorę mikrofon i mówię: "Vincent, to jest dobry moment, wychodź". Bo wiadomo było, że on jest w Wenecji. Ludzie się śmieją - a ja dalej mówię "z całą pewnością chciałeś podziękować swojemu reżyserowi …
Wyświetlono 25% materiału - 243 słów. Całość materiału zawiera 973 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się