Wtorek, 24 maja 2022
Rozmowa z PAULINĄ SIEGIEŃ, autorką książki „Miasto bajka”
Kaliningrad to najbardziej europejskie miasto w Rosji? Żeby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, trzeba najpierw określić kryteria tego, co znaczy „europejskie”. To geograficznie najbardziej europejskie miasto Rosji, stolica najdalej wysuniętego na zachód regionu Federacji Rosyjskiej, a do tego położona między państwami Unii Europejskiej – Polską i Litwą. Europejskość można także dostrzec w zachowanej do pewnego stopnia siatce urbanistycznej miasta. Jego mieszkańcy postrzegają siebie jako Europejczyków. Mimo wszystko Kaliningrad różni się znacząco od bałtyckich miast, np. Gdańska, Kłajpedy, Tallina czy Rygi. Unosi się tutaj zupełnie inny duch. Na pewno nie jest miastem szczególnie progresywnym społecznie ani zbuntowanym w sensie politycznym. Za czasów komunistycznych ślady niemieckiej przeszłości w nim zacierano. Przetrwały jakieś? Tych śladów wcale nie zacierano tak skrupulatnie. Centrum zostało zniszczone w alianckich nalotach pod koniec drugiej wojny światowej. Tutaj władza sowiecka miała największe pole do działania w przestrzeni, ale wykorzystała tę szansę marnie. Powojenna odbudowa miasta nie była priorytetem dla kierownictwa ZSRR. W centrum zbudowano trochę zwykłych sowieckich bloków, hotel Kaliningrad i owiany legendą Dom Sowietów, któremu poświęcam cały rozdział w mojej książce jako symbolowi miasta. Ale już nieco dalej od centrum, w historycznych dzielnicach zachowało się bardzo dużo przedwojennej, a więc niemieckiej w kształcie i duchu zabudowy. Nowi gospodarze różnie się z tymi budynkami obeszli, ale ze względów praktycznych i ekonomicznych nie burzono ich. Jeśli tylko nadawały się do zamieszkania lub wykorzystania w innych celach, np. administracyjnych, to trafiali tam lokatorzy i instytucje. Wbrew pozorom w Kaliningradzie jest sporo przedwojennej zabudowy. Ale oczywiście w warstwie symbolicznej niemieckie elementy były wymazywane – pomniki, nazwy ulic, szyldy. Dzisiaj niemieckość, czy może raczej pruskość, bo do niej częściej się odwołują współcześni rosyjscy mieszkańcy Kaliningradu, powraca w nowych …
Wyświetlono 25% materiału - 260 słów. Całość materiału zawiera 1043 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się