Czwartek, 22 marca 2012
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru3/2012
Jednym z nielicznych kin Warszawy funkcjonujących już w międzywojniu jest „Atlantic”. Co prawda kilkanaście lat temu obiekt zlokalizowany przez ulicy Chmielnej został poddany gruntownemu liftingowi i przeistoczył się w multiplex – symbol kinematografii naszej epoki (przy okazji zlikwidowano kameralną salkę na pięterku – „Non Stop”). Od kilkunastu miesięcy w „Atlanticu” zatrudniony jest Artur Wolski (na wizytówce oprócz danych telefoniczno-adresowych i kinowego logo widnieje tajemniczy zwrot: Ocean Możliwości) od lat związany z rynkiem bukinistycznym, toteż nie dziwota, że stara się zdyskontować tu swoje doświadczenia. Przejawia się to m.in. w organizowaniu imprez literacko-filmowych. Bohaterem pierwszej w bieżącym roku był Janusz Majewski. Laureat nagrody za Książkę Roku przyznawanej przez „Magazyn Literacki” („Mała matura 1947”, Wydawnictwo Marginesy) zaprezentował nową powieść, też zresztą mającą ekranowy pierwowzór – „Siedliska”. To niewątpliwie jeden z najbardziej nostalgicznych seriali III RP, wyróżniający się kunsztem pod każdym względem, szczególnie w otoczeniu rozmaitych Kiepskich pałętających się po różnorakich Galeriach czy Rozlewiskach. O ile „Mała matura 1947” stanowi zbeletryzowaną relację o młodości autora, o tyle „Siedlisko” powstało na kanwie doświadczenia Majewskiego i jego śp. żony Zofii Nasierowskiej, którzy 22 lata temu zaskoczyli Warszawkę karkołomną decyzją przeprowadzki do Laśmiad pod Ełkiem, gdzie znaleźli azyl. Scenariusz …
Wyświetlono 25% materiału - 192 słów. Całość materiału zawiera 768 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się