środa, 6 czerwca 2007
Rynek książki w Rumunii
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru196
W poprzednim numerze Biblioteki Analiz przedstawiliśmy sylwetkę rynku książki w Bułgarii – nowym kraju członkowskim Unii Europejskiej. Dziś przyjrzyjmy się Rumunii. Kraj jest ojczyzną wielu znanych pisarzy, by wymienić żyjącego we Francji światowej sławy dramaturga XX wieku Eugene Ionesco, religioznawcę, pisarza i filozofa Mircea Eliadego (którego stulecie urodzin minęło w marcu) czy poetę Tristana Tzarę, pomysłodawcę i przywódcę francuskiego dadaizmu. I jeszcze przykład sprzed kilku miesięcy. Oskar Pastior, pisarz urodzony w 1927 roku w rumuńskiej części Siedmiogrodu, od 1969 roku mieszkający w Niemczech, otrzymał w 2006 roku najważniejszą w Niemczech literacką nagrodę Georga Büchnera, zmarł 5 października 2006 roku, na dwa tygodnie przed uroczystością jej wręczenia. W Rumunii nie ma jeszcze wyspecjalizowanych oficyn w dziedzinie książki dla dzieci i młodzieży, ale większość wydawców ma w swoich programach tytuły dla młodego czytelnika. Dobrze rozwija się rynek książek edukacyjnych. Wydawcy przywiązują w ostatnich latach duże znaczenie do marketingu i kształtowania pozytywnego obrazu firmy. Duzi przygotowują się bowiem do przejęcia przez koncerny międzynarodowe, mniejsi chcą się utrzymać. Ci pierwsi wydają rocznie po ponad dwieście tytułów i takich firm jest w Rumunii pięć. Druga piątka największych wydaje w ciągu roku po ponad sto tytułów. Interesującym przypadkiem jest wydawnictwo Liternet założone w 2001 roku jako część istniejącego wcześniej newslettera, a potem portalu o tematyce kulturalnej LiterNet (Liternet.ro). Obecnie jego stałe rubryki to właśnie wydawnictwo LiterNet, w menu …
Wyświetlono 25% materiału - 222 słów. Całość materiału zawiera 890 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się