Piątek, 31 października 2008
CzasopismoKwartalnik Wyspa
Tekst pochodzi z numeru7
W siódmej „Wyspie” będzie sporo dobrej poezji: Adriana Szymańska, Józef Baran, Tomasz Różycki. I nie mniej dobrej prozy: Robert Mielhorski, Andrzej Mularczyk, Rafał Wojasiński, Henryk Sekulski. Ale do tego, jak sadzę, już się Państwo zdążyli przyzwyczaić, więc uznajmy, że po prostu tak być powinno. Z innych rzeczy za istotne uważam dwa eseje poświecone Józefowi Mackiewiczowi. Mamy tych „mackiewiczianów” więcej i pokażemy je w kolejnym numerze. Dlaczego Mackiewicz? Bynajmniej nie z powodów politycznych, choć oczywiście ci, dla których wszystko jest ideologią, będą nas o to podejrzewać. Piszemy o Mackiewiczu, ponieważ jest to jeden z najważniejszych polskich pisarzy dwudziestego wieku, a równocześnie najbardziej nieobecny. Nieobecność to zresztą szczególnego rodzaju: książki Józefa Mackiewicza są dostępne, istnieje ważna nagroda literacka jego imienia, od czasu do czasu poświęcane mu są poważne sympozja, powstał film telewizyjny. A jednocześnie w wysokonakładowych gazetach i mediach, które decydują o kształcie świadomości społecznej, cicho o Mackiewiczu. Dlaczego? …
Wyświetlono 25% materiału - 147 słów. Całość materiału zawiera 589 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki