Poniedziałek, 27 października 2008
CzasopismoKwartalnik Wyspa
Tekst pochodzi z numeru5
Z okazji piątego numeru (pierwszego w drugim roku istnienia „Wyspy”) nie mogę się niestety oddać mojemu ulubionemu zajęciu, czyli wychwalaniu naszych autorów, spadł na mnie bowiem obowiązek wdania się w polemikę i to niejako w rodzinie, bo z Pawłem Duninem-Wąsowiczem, który wśród swoich rozlicznych zajęć znajduje czas by pisywać dla „Wyspy” felietony. Otóż Dunin- Wąsowicz na łamach swego sztandarowego organu (czyli „Lampy”) był uprzejmy poświęcić nam kilka słów. „Wyspa” została zestawiona z „Dziennikiem” i „Rzeczpospolitą”, a omówienie tekstów w tych trzech pismach Dunin podsumował stwierdzeniem: „nastąpiła erupcja opinii konserwatywnych, wartościującej literaturę w prostej zależności od dawania świadectwa mrocznym czasom Polski Ludowej”. Muszę powiedzieć, że trochę się zdziwiłem, bo nie przypominam sobie, żebym wartościował literaturę w jakiejkolwiek prostej zależności, ale Pan Bóg teksty nosi, a redaktor cięgi zbiera. Zresztą nie to mnie zmartwiło, lecz słowo „konserwatywny”. Nie powiem, żeby to było słowo szczególnie mi nienawistne. Należę do ludzi, którzy wciąż czytają Sofoklesa i Cervantesa, lubię w sztuce to co trwałe, nie poddające się upływowi czasu, za postępem nie przepadam, bo zbyt długo żyłem w kraju postępowym, pod kuratelą jeszcze bardziej postępowego mocarstwa. …
Wyświetlono 25% materiału - 181 słów. Całość materiału zawiera 724 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się