Wtorek, 17 maja 2011
Jubileusz WN PWN
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru300
Wydawnictwo Naukowe PWN obchodzi w tym roku piękny jubileusz sześćdziesięciolecia. 28 kwietnia 1951 roku uchwałą Prezydium Rządu oraz zarządzeniem Ministra Szkół Wyższych i Nauki zostało powołane Państwowe Wydawnictwo Naukowe. Zarządzenie głosiło, że „przedmiotem działania przedsiębiorstwa jest działalność wydawnicza w zakresie potrzeb nauki i szkolnictwa wyższego”. Pierwszą siedzibą PWN był lokal Państwowych Zakładów Wydawnictw Szkolnych (poprzednika WSiP) przy placu Dąbrowskiego 8 – dwa pokoje na czwartym piętrze. Pod koniec 1951 roku PWN zatrudniał już 136 pracowników. Przez wiele lat PWN kojarzył się z Pałacem Młodziejowskiego, zwanym też Pałacem Morsztynów, przy ul. Miodowej 10 w Warszawie, które to miejsce na trwale przeszło do historii polskiej książki jako siedziba największego i najważniejszego wydawnictwa naukowego w kraju. W kolejnych latach krystalizował się i ugruntowywał profil PWN jako wydawnictwa uniwersalnego, którego publikacje znalazły się w każdym polskim domu. Kolejnymi dyrektorami PWN byli Tadeusz Zabłudowski i Adam Bromberg, którzy zgromadzili wokół wydawnictwa najwybitniejszych przedstawicieli polskiej nauki. Jak czytamy na stronie internetowej PWN, odwołanie w 1965 roku Adama Bromberga i narastające wokół wydawnictwa napięcie polityczne były zapowiedzią głośnego roku 1968 – a dla wydawnictwa czasem „afery encyklopedystów” i czystek personalnych oraz wzmożonej kontroli cenzury. Kolejni dyrektorzy – Jerzy Wołczyk, Stanisław Puchała i Rafał Łąkowski – utrwalili się w pamięci jako aktywni kontrolerzy ideowej poprawności. Jednak Wydawnictwo zachowało swoją pozycję na rynku książki naukowej, a lista wydanych w tym czasie książek zawiera wiele znaczących tytułów. W kwietniu 1990 roku w konkursie na stanowisko dyrektora naczelnego PWN wybrany został Grzegorz Boguta, a następnie na stanowisko redaktora naczelnego powołano Jana Kofmana. Przełomowym wydarzeniem w historii Wydawnictwa była …
Wyświetlono 25% materiału - 257 słów. Całość materiału zawiera 1031 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się