środa, 23 grudnia 2020
Tarcza 6.0 – dlaczego nie ma księgarzy na liście beneficjentów
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 537 (24/2020)
Polska Izba Książki wystąpiła 14 grudnia z zapytaniem do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii o to, dlaczego stacjonarne księgarstwo (Kod PKD 47.61.Z – sprzedaż detaliczna książek w wyspecjalizowanych sklepach) – nie zostało objęte ochronną Tarczą 6.0 (o czym pisaliśmy w numerze 23/20). W liście wskazywano, że „liczba stacjonarnych księgarń w  Polsce spadła w okresie od stycznia do końca listopada tego roku o ponad dwieście czterdzieści placówek, w tym o ponad 140 księgarń niesieciowych. Są to małe, lokalne księgarnie o istotnym znaczeniu dla kontaktu miejscowej społeczności z książką. Pandemia powoduje, że w naszym kraju kurczy się i tak zbyt mała liczba stacjonarnych księgarń. Nie musimy podkreślać, jak wielki wpływ mają zawodowi, doświadczeni księgarze, miłośnicy książek dla rozwoju kultury czytelniczej. Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny obradująca pod przewodnictwem poseł Urszuli Ruseckiej (PiS), na posiedzeniu 3 grudnia nie wyraziła zgody na rozszerzenie zakresu przewidzianej nowymi rozwiązaniami pomocy o księgarnie stacjonarne. Natomiast pomoc trafi np. do sprzedawców obuwia. Czy powstają inne Tarcze biznesowe, które uwzględnią krytyczną sytuację stacjonarnych księgarń?”. 17 grudnia do Izby wpłynęła odpowiedź, podpisana przez Zbigniewa Wojciechowskiego, zastępcę dyrektora departamentu w  Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii: „Pragnę zapewnić, że rząd na bieżąco monitoruje sytuację ekonomiczną przedsiębiorców w dobie pandemii COVID-19. Od początku pandemii zostały podjęte prace mające na celu przeciwdziałanie jej negatywnym skutkom gospodarczym i społecznym. Ich efektem jest szeroki katalog instrumentów wsparcia zawarty w kolejnych ustawach składających się na tzw. tarczę antykryzysową oraz tarczę finansową PFR. Należy …
Wyświetlono 25% materiału - 237 słów. Całość materiału zawiera 948 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się