Poniedziałek, 20 kwietnia 2009
Impresje bolońskie inaczej
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru245
Jak wyraził się podczas jednego z licznych spotkań i prezentacji młody koreański ilustrator, w Korei jest zawsze wiosna, stąd w ilustracji dominują pastelowe, błękitno-złociste odcienie. Artyści chętnie sięgają też do techniki kolażu. Gość z odległego i dla Europejczyków egzotycznego kraju jest zawsze okazją do ukazania, że książka nie zna granic, a kultura ma wymiar uniwersalny. Różnorodność tej produkcji ukazano poprzez dorobek 35 wiodących oficyn. Gość honorowy zadbał o liczne wydarzenia kulturalne promujące kraj – pokazy filmów, seminaria, panele dyskusyjne, wystawy sztuki i koncerty. Tradycyjnie ilustratorzy z całego świata nadesłali swoje prace na wystawę. Jury wybrało prawie 300, które zostały zaprezentowane na osobnej ekspozycji. Wśród najlepszych dominują artyści z Iranu i Japonii. Okładkę katalogu zaprojektował włoski grafik, Roberto Innocenti, laureat nagrody Andersena, który miał także swoją wystawę. Jego prace imponują bogactwem szczegółów i precyzją kreski. Ogromne wrażenie robi „Historia Eriki”, opowieść o dziewczynce uratowanej z transportu do obozu zagłady; na ilustracjach, utrzymanych w kolorze sepii, na wzór dawnej fotografii, uderza plama różowego kocyka. Internationale Jugendbibliothek, przy której afiliowana jest Niemiecka Sekcja IBBY, zaprezentowała nową kolekcję „Białych Kruków” („Weisse Raben”). Spośród nadesłanych polskich książek w katalogu znalazły się „Wielkie marzenia” Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Marty Ignerskiej (Znak), „Bajka o kapciuszku” Liliany Bardijewskiej z ilustracjami Elżbiety Butlewskiej- Krygowskiej (Mila) i „Wiersze dla dzieci” Tuwima w nowoczesnym opracowaniu grupy graficzek, zwanych popularnie „Dziewczynami Juliana” (Wytwórnia). Przypomnijmy, że ta właśnie książka wygrała w 2008 roku Bologna Ragazzi Award w kategorii „poezja”. Po raz …
Wyświetlono 25% materiału - 238 słów. Całość materiału zawiera 953 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się