środa, 9 grudnia 2020
Rozmowa z Piotrem Lipińskim, autorem książki „Kroków siedem do końca”
Jak to możliwe, że Marian Strużyński, potomek zacnej rodziny i akowski konspirator, stał się agentem Urzędu Bezpieczeństwa? W latach PRL­u opowiadał, że pewnego dnia zaproponowano mu męską przygodę – pracę w wywiadzie. Kiedy ze mną rozmawiał, powiedział, że wiąże się to z pewnym wydarzeniem, które będzie puentą jego nowej książki. Ale nigdy jej nie wydał. Rzeczywistość zdaje się była inna. Słyszałem, że kiedy go aresztowano, mocno dostał w skórę – i w ten sposób nakłoniono go do współpracy. Ale nawet jeśli to prawda, to potem musiał przeżyć sporą psychiczną przemianę. Tego, co robił, nie zdołałby dokonać człowiek, którego jedyną motywacją byłby sam strach. Działał z dużym przekonaniem, aktywnie. Przeszedł całkowicie na stronę komunistów – opisywał to zresztą w podaniu o przyjęcie do PZPR. Tam pokazał siebie jako syna obszarników, który przeżył życiową przemianę. A pochodził przecież z bardzo dobrej przedwojennej rodziny, był bliskim krewnym Andrzeja Struga. Wśród AK­owców była jednak całkiem liczna grupa osób, która przeszła na stronę komunistów. Pracowali potem w Urzędzie Bezpieczeństwa albo w sądownictwie. …
Wyświetlono 25% materiału - 152 słów. Całość materiału zawiera 609 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się