Poniedziałek, 22 grudnia 2014
Nagroda Goncourtów dla Lydie Salvayre
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru12/2014
Tegoroczną nagrodę Goncourt, najbardziej prestiżową we francuskim świecie literackim, zdobyła powieść Lydie Salvayre „Pas pleurer” (Nie płakać).  Jest to opowieść o tragedii hiszpańskiej wojny domowej czasów Franco. Monsterrat Monclus Arjana, nazywana w skrócie Monste, która podczas wojny 1936 roku miała piętnaście lat, opowiada swojej córce o przeżyciach tamtego czasu. Tłumaczy w jaki sposób zrodziły się w głowach młodych Hiszpanów rewolucyjne, wolnościowe idee. Za sprawą tragicznych losów Josepa, brata Montsy, córka jej dowiaduje się o zaciekłych bratobójczych walkach między anarchistami i komunistami. Te wydarzenia zostały skrzętnie okryte milczeniem zarówno przez komunistów hiszpańskich, jak i intelektualistów francuskich, którzy w tamtym czasie gremialnie popierali hiszpańską Partię Komunistyczną. „Pas pleurer” jest powieścią autobiograficzną. Autorka odbierając nagrodę wyznała, że w tym wyjątkowym momencie myśli jej powracają do obrazu matki. Lydie Salvayre, …
Wyświetlono 25% materiału - 126 słów. Całość materiału zawiera 507 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się