Poniedziałek, 15 czerwca 2020
Nowe technologie, cyfryzacja, digitalizacja, tablety, smartfony, blogi, czyli nowa cyfrowa rzeczywistość dotycząca coraz bardziej słowa i ilustracji może wydawać się skomplikowana i trudna do zrozumienia przez uprawnionych z tytułu praw własności intelektualnej. Potrzebne są skuteczne i dostosowane do realiów systemy ochrony skierowane do posiadaczy praw autorskich oraz działania umożliwiające użytkownikom dóbr intelektualnych legalne korzystanie z utworów i dzieł zarówno w świecie „analogowym”, jak i  „cyfrowym”. Taką rolę pełni z powodzeniem Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska, jako organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, działająca na rzecz wydawców i autorów. Nie ogranicza się jednak jedynie do skutecznego wypełniania roli organizacji zbiorowego zarządzania, lecz jako unikatowa na rynku wydawniczym organizacja skupiająca zarówno wydawców książek, jak i wydawców prasy, a także twórców tekstów zajmuje stanowisko we wszystkich istotnych dla członków Stowarzyszenia aspektach dotyczących własności intelektualnej i rynków, na których oni działają. Podstawą działalności Stowarzyszenia jest zezwolenie Ministra Kultury z dnia 10 marca 2003 roku. Działania Stowarzyszenia zostały rozszerzone w czerwcu 2016 roku, kiedy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyznaczył Stowarzyszenie „do dokonywania w latach 2016-2020 podziału i wypłaty wynagrodzenia za użyczanie przez biblioteki publiczne egzemplarzy utworów wyrażonych słowem”, zgodnie z prawem unijnym zwanym PLR (Public Lending Right). Stowarzyszenie stworzyło efektywny mechanizm inkasa i wypłaty opłat reprograficznych; w 2020 roku naliczono 1.394 wynagrodzenia dla wydawców książek, druków kartograficznych i muzycznych, w ubiegłym roku było ich 1.538. Uwzględniając środki wypłacane wydawcom zagranicznym i prasowym za pośrednictwem krajowych i zagranicznych OZZ, co roku na konto wydawców wypłacana jest kwota 9-9,5 mln zł. Również autorzy, tłumacze, ilustratorzy książek otrzymują związane ze swoją twórczością wynagrodzenie za wypożyczenia biblioteczne w wysokości od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych nawet co roku. Członkami Stowarzyszenia mogą zostać: twórcy utworów wyrażonych słowem, w szczególności literackich, naukowych, encyklopedycznych, publicystycznych, posiadający udokumentowany dorobek twórczy oraz ich …
Wyświetlono 25% materiału - 290 słów. Całość materiału zawiera 1160 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się