Czwartek, 25 sierpnia 2016
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru8/2016
W Centrum Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyła się promocja publikacji Krystiana Pielachy i Jarosława Kuczyńskiego "Do ostatniej kropli krwi. Major Marian Bernaciak >>Orlik<< 1917-1946", wydanej nakładem IPN. Po zagajeniu redaktora Piotra Zaremby i lakonicznej prezentacji książki jej naukowego recenzenta dr. Sławomira Poleszaka, głos zabrali autorzy ("pragniemy, żeby publikacja przyczyniła się do promocji dokonań mjr. Bernaciaka, wielkiego patrioty, niewahającego się poświęcić życia dla dobra ojczyzny. Ufamy, iż praca będzie skuteczną próbą odkłamania jego nieprawdziwego wizerunku stworzonego przez propagandę komunistyczną i nadal - o paradoksie! - silnie zakorzenionego"), a następnie mikrofon przejął Eugeniusz Madoń ps. "Rower", ostatni żyjący podkomendny "Orlika". Pod jego rozkazy trafił w roku 1944, mając niespełna osiemnaście lat. Uczestniczył w egzekucjach konfidentów, wysadzaniu transportów kolejowych, odbiciach więźniów, atakach na posterunki wroga: "Naszym atutem była znajomość terenu. Dzięki temu, a także pomocy lokalnej ludności, wielokrotnie szczęśliwie umykaliśmy przed obławami, znacznie liczniejszego i lepiej uzbrojonego wroga. Zrazu sądziliśmy, że kres naszej partyzantki nastąpi wraz z zakończeniem II wojny światowej. Ale ponieważ nie przyniosła ona Polsce suwerenności, zostaliśmy w lesie, będąc wiernymi przysiędze. Wprawdzie Polskę w pierwszych miesiącach powojennych współtworzył Stanisław Mikołajczyk, lider antykomunistycznego Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że to tylko pozory demokracji. Mieliśmy nadzieję na konflikt zbrojny Sowietów z Zachodem. Nie my jedni się przeliczyliśmy". We wstępie do bogatej, także ikonograficznie, publikacji czytamy: "Major Bernaciak >>Orlik<< (...) należał do …
Wyświetlono 25% materiału - 227 słów. Całość materiału zawiera 910 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się