Wtorek, 23 maja 2023
FRAGMENT KSIĄŻKI
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 594 (10/2023)
Wpisaną wydawałoby się na stałe w księgarski pejzaż Warszawy słynną Wzorcownię, największą księgarnię naukową w Polsce, pamięta kilka już pokoleń ludzi nauki, bibliotekarzy, studentów, uczniów, wreszcie wszyscy, którzy z niej przez te wszystkie lata korzystali. A przyjeżdżano do niej z całego kraju. Tu właśnie na przeszło 1000 mkw. powierzchni prezentowane były książki naukowe polskie i zagraniczne, encyklopedie, słowniki, albumy, atlasy itp. (…) W latach 1954–1958 księgarnia (nazywana Wzorcownią) stanowiła jednolity organizm organizacyjny, bez podziału wewnętrznego, kierowany do 1970 roku przez zasłużonego i doświadczonego księgarza Jana Wyderkę (po 35 latach pracy w firmie Gebethner i Wolf). Po przeniesieniu księgarni na wysoki parter Pałacu Kultury i Nauki duża sala ekspozycyjna stworzyła możliwość lepszej organizacji wewnętrznej. Wtedy powstał oddzielny Dział Wydawnictw Krajowych, kierowany przez Krzysztofa Dołoszyńskiego. Do podstawowych zadań działu należało: – prowadzenie sprzedaży w systemie samoobsługowym; – realizacja zamówień wysyłkowych; – utrzymywanie pełnego asortymentu publikacji PAN, zarówno centralnych, jak i wydawnictw własnych instytutów i placówek PAN, także wydawanych techniką małej poligrafii; – posiadanie na składzie bieżących i zaległych numerów czasopism, wydawnictw ciągłych i seryjnych PAN i towarzystw naukowych; – stała ekspozycja nowości na stołach i stelażach; – gromadzenie i udostępnianie informacji bibliograficznych; – realizacja dezyderatów działu wymiany zagranicznej. Od lutego 1960 roku, kiedy „Biuletyn Informacyjny ORPAN” rozpoczął także zamieszczanie informacji o nowościach krajowych, dział zajmował się też dostarczaniem materiału informacyjnego do biuletynu i stałą poniedziałkową ekspozycją nowości tygodnia. Od 1960 roku wprowadzono pełne asortymenty PWN, Ossolineum oraz wybrane tytuły innych wydawców: …
Wyświetlono 25% materiału - 239 słów. Całość materiału zawiera 956 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się