Czwartek, 27 stycznia 2011
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru1/2011
O tym, że artyści sceniczni i ekranowi stają często za sztalugami, wiadomo od dawna. Sly Stallone, Viggo Mortensen, Anthony Hopkins, nieżyjący Marcel Marceau, Charles „Mr Tough Guy” Bronson, Dennis Hopper, Tony Curtis… To tylko najbardziej znani. Wielu sięga po kamerę, jak np. nasz Janusz Gajos. Inni zbierają sztukę. Rzadziej – piszą książki. Steve Martin, amerykański aktor komediowy, reżyser i scenarzysta, należy do tych ostatnich, ale nie tylko. Martin ponad 30 lat temu zaczął kolekcjonować obrazy. I to całkiem poważnie, mimo ograniczonego budżetu udało mu się kupić prace takich uznanych mistrzów jak: Lichtenstein, Bacon, Clement Freud, Hockney, de Kooning – dziś każdy z nich wart jest miliony. (Gdy Martin zdecydował się pokazać część swej kolekcji, wystawę w hotelowym kompleksie w Las Vegas zorganizował mu właściciel, Stephen Wynn. Aktor zrewanżował mu się właśnie dziełem Lichtensteina „Ohhh & Alright”, które Wynn szybko sprzedał za, bagatela, 42,6 mln dolarów.) Teraz do księgarń trafiła trzecia już powieść Martina „An object of beauty” (Grand Central Publishing), której akcja rozgrywa się w środowisku kolekcjonerów, marszandów i właścicieli galerii w Nowym Jorku. Jej bohaterką jest Lacey Yeager, kobieta młoda, samodzielna i niezależna, amoralna, zawracająca mężczyznom w głowach. Wszystko po to, by wspiąć się na szczyt. Nie, nie chodzi jej o złapanie bogatego męża, Lacey najbardziej kręci sztuka. Na początku książki jest popychadłem w piwnicach …
Wyświetlono 25% materiału - 216 słów. Całość materiału zawiera 864 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się