Poniedziałek, 11 sierpnia 2008
Najważniejsze książki XX wieku
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru8/2008
Niektórzy twierdzą, że powieść ta ocaliła świat przed zagładą jądrową. Nawet jeśli tak nie było, stała się ona najbardziej sugestywnym w literaturze odbiciem strachu człowieka żyjącego w epoce atomowej, w okresie tzw. zimnej wojny. Do dyspozycji admiralicji Jednym z głównych bohaterów „Ostatniego brzegu” jest kapitan amerykańskiej łodzi podwodnej „Skorpion” Dwight Towers, który przybywa na pokładzie swojej jednostki do Melbourne. Oddaje się do dyspozycji australijskiej admiralicji. Oczekując na rozkazy dotyczące swojej kolejnej misji poznaje młodego porucznika marynarki Petera Holmesa i jego żonę Mary. Dzięki nim zawiera znajomość z atrakcyjną Moirą Davidson. Razem opalają się na plaży i pływają. Między spragnionym uczucia wdowcem, Dwightem, oraz równie gorąco pragnącą miłości Moirą rozkwita romans. Przerywa go wypłynięcie w morze Towersa, który ma zbadać tajemnicze sygnały dochodzące z drugiej półkuli globu, razem z nim płynie Peter. Tęskniąca za Towersem Moira szuka ucieczki w alkoholu oraz w przyjaźni ze znacznie starszym od niej ekscentrykiem i uczestnikiem rajdów samochodowych, Julianem Osbornem. Wreszcie Dwight powraca… Ale on i Moira, a także Peter i Mary wiedzą, że są to już ostatnie dni ich życia. Wojna jądrowa Na pierwszy rzut oka streszczenie tej prostej fabuły przypomina zwyczajny melodramat, opowieść o wielkim uczuciu nie mającym szans na realizację. Ale w „Ostatnim brzegu” decydujące jest tło. Akcję napisanej w 1954 roku powieści umieścił Nevil Shute na początku lat 60. Już na jednej z pierwszych stronic swojego dzieła, rozpoczynającego się od przebudzenia się Petera w jego domu i zwykłych przygotowań do wyjazdu do Melbourne, gdzie ma zameldować się w Ministerstwie Marynarki, autor stawia czytelnika twarzą w …
Wyświetlono 25% materiału - 253 słów. Całość materiału zawiera 1014 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się