Wtorek, 17 maja 2011
Ranking wydawnictw 2010
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru300
W 2010 roku przychody wydawców książek osiągnęły poziom 2,94 mld zł i były o blisko 3 proc. wyższe niż w rekordowym 2009 (2,86 mld). To dość zaskakujące, ponieważ rok nie należał do łatwych. Wzrost przychodów wydawcy zawdzięczają głównie wyższym cenom książek, średnio w księgarni za książkę płaciliśmy 34,30 zł, tj. o 5,5 proc. więcej niż w roku poprzednim. Branża przygotowywała się na mającą nastąpić w 2011 roku zmianę stawki podatku VAT, zabrakło także wielkich księgarskich hitów na miarę „Harry’ego Pottera” (choć na szczycie list bestsellerów znalazła się nowa książka Dana Browna ze sprzedażą 350 tys. egz.). Trwała znakomita passa skandynawskich kryminałów oraz zamiłowanie Polaków do odchudzania się, tym razem według metody proponowanej im przez dr Pierre’a Dukana. Nie bez wpływu na przychody wydawców miał wreszcie kolejny rok reformy oświaty – wprowadzono nowe podręczniki. Widać także wyraźnie, że na popularności traci wysyłkowa forma sprzedaży literatury. W 2010 roku o 9 proc. wzrosła liczba wydanych tytułów – opublikowano 24380 pozycji, w tym 13430 pierwszych wydań (wzrost o 1 proc.). Zmniejszył się łączny nakład, o …
Wyświetlono 25% materiału - 172 słów. Całość materiału zawiera 688 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki