Poniedziałek, 11 maja 2015
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru407
Uprawianie raportologii w Polsce staje się coraz bardziej powszechne, niestety wzrost liczby tego rodzaju opracowań nie idzie w parze z poprawą ich jakości. Siła rażenia rozmaitych raportów nie wynika rzecz jasna z ich literackiej atrakcyjności, lecz z możliwości, jakie dają one przy formułowaniu doraźnych opinii, które nierzadko nie mają nic wspólnego z obiektywizmem. Dobrze jest jednak powołać się na taki czy inny raport, wszak nic nie uwiarygodnia nawet najbardziej absurdalnej tezy tak, jak powołanie się na raport… Najlepiej uczonych amerykańskich. Właśnie ukazał się raport zatytułowany „Polskie organizacje zarządzania zbiorowego i ich dane finansowe” autorstwa Jana Strycharza, Łukasza Maźnicy i Anny Mazgal. Opracowanie firmuje Centrum Cyfrowe Projekt: Polska. Nie jest to co prawda dokument żyrowany autorytetem amerykańskich uczonych, ale dla tych, którzy będą chcieli go niecnie wykorzystać, niezaprzeczalną wartość posiada. Raport roi się bowiem od błędów i przekłamań, czasami żenujących, a także zaniechań w dotarciu do rzetelnych danych bądź weryfikacji tych przytaczanych. Można mu zarzucić również rozmaite dyskwalifikujące potknięcia metodologiczne, które byłyby nawet zabawne, gdyby jednocześnie tak nie irytowały. Listę tych błędów sporządzę za dwa tygodnie, w drugiej części tego omówienia. Dzisiaj – tylko jeden z wielu; jednych rozśmieszy, inni uznają, że dyskwalifikuje autorów opracowania. Czytamy otóż: „Ponadto OZZ są również organizacjami pobierającymi tzw. opłaty reprograficzne. (…) Jest …
Wyświetlono 25% materiału - 207 słów. Całość materiału zawiera 831 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się