Piątek, 28 września 2012
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru72
28 lipca w wieku 93 lat zmarła Halina Pfeiffer-Milerowa – seniorka polskiego księgarstwa, dzięki której mogliśmy poznać wojenną oraz powojenną historię księgarzy i księgarstwa warszawskiego. Pani Halina urodziła się 11 lipca 1919 roku w Warszawie jako druga córka Marii z domu Gebethner (starsza siostra dr. Jana Gebethnera) i Józefa Pfeiffra. W 1937 roku uzyskała maturę po ukończeniu gimnazjum humanistycznego Haliny Gepnerówny w Warszawie. Następnie po skończeniu jednorocznej szkoły handlowej rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Kiedy wybuchła wojna, była po pierwszym roku psychologii. W antykwariacie firmy Gebethner i Wolff Halina Pfeiffer pracowała od 1 października 1940 roku do lipca 1944 roku. Później spróbowała działać na własny rachunek. 15 września 1945 roku, wraz z Wacławem Mrozowskim i Stanisławem Tarkowskim, otworzyła księgarnię i antykwariat przy Marszałkowskiej 76. Po śmierci matki, w 1949 roku, Pani Halina pożegnała się księgarstwem. W 1950 roku Halina Pfeiffer została kierownikiem oddziału gromadzenia zbiorów w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Od lipca 1953 roku do listopada 1956 roku była kierownikiem działu akcesji Głównej Biblioteki Lekarskiej przy Chocimskiej 22. Następnie trafiła do Ośrodka Rozpowszechniania Wydawnictw Naukowych PAN, gdzie pracowała jako kierownik działu …
Wyświetlono 25% materiału - 181 słów. Całość materiału zawiera 727 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się