Czwartek, 21 sierpnia 2014
17 egzemplarzy obowiązkowych w Sejmie
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru387
W maju, podczas V WTK, odbyła się dyskusja zatytułowana „Egzemplarz obowiązkowy – czy mamy problem?” zorganizowana przez Sekcję Wydawców Akademickich i Naukowych PIK, Konferencję Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich oraz Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych. Relacjonowaliśmy to spotkanie w numerze 383 naszego pisma z 10 czerwca. Wówczas Anna Duńczyk-Szulc, zastępca dyrektora Departamentu Mecenatu Państwa MKiDN, przedstawiła jako informację „z ostatniej chwili” założenia przygotowywanej nowelizacji Rozporządzenia o obowiązkowym egzemplarzu bibliotecznym, która przewiduje ograniczenie liczby egzemplarzy obowiązkowych z 17 do 5, z czego po 2 egz. przypadną Bibliotece Narodowej i Bibliotece Jagiellońskiej, a jeden wojewódzkiej bibliotece publicznej właściwej dla miejsca wydania publikacji. Oczekiwany przez wydawców od lat projekt Rozporządzenia miał być według zapewnienia pani dyrektor w ciągu kilku dni przekazany do konsultacji społecznych i środowiskowych oraz opublikowany na stronie internetowej resortu kultury, co jednak dotąd nie nastąpiło. Wydawcy oczywiście z zadowoleniem przyjęli informację o planowanej regulacji, a poparł ich też Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Identyczne stanowisko wyrażał zresztą publicznie już wcześniej, podkreślając wielokrotnie, że obecna liczba 17 egzemplarzy obowiązkowych jest najwyższą liczbą przyjętą w krajach europejskich. Przywołał też stanowisko IFLA (The International Federation of Library Associations and Institutions), międzynarodowej instytucji reprezentującej interesy bibliotekarzy i pracowników informacji, stwierdzające, że egzemplarz obowiązkowy nie może być sposobem na budowę księgozbiorów. Zapowiedziane zmiany wzbudziły natomiast natychmiastowy i gorący protest uczestniczących w dyskusji bibliotekarzy, dla których egzemplarz obowiązkowy jest w dużej mierze właśnie źródłem uzupełniania księgozbiorów. Padło przy tym stwierdzenie, że „Biblioteka Narodowa nie jest reprezentantem całego środowiska bibliotecznego”. Środowisko bibliotek uczelnianych na tych protestach nie poprzestało, ale przystąpiło do energicznej kontrakcji, której …
Wyświetlono 25% materiału - 256 słów. Całość materiału zawiera 1026 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się