Czwartek, 30 stycznia 2014
Na-molny książkowiec
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru1/2014
W roku 1667 Ludwik XIV najechał Flandrię. 23 czerwca obległ bogate miasto Douai. W trakcie oblężenia Ludwik, zniechęcony trudami, zamierzał odstąpić. Do pozostania na pozycjach nakłonił go dopiero iście romańskim fortelem dyplomata i pisarz, niejaki Hippolite de Bethune-Charost. – Sir – zwrócił się do władcy – skoro wino już nalane, trzeba je wypić! Tym argumentem sprawił, że Ludwik, przemógłszy słabość, oblężenia nie poniechał, w konsekwencji zaś po trzech dniach zdobył bogatą prowincję, przyłączając ją do swej domeny. Douai i cała Flandria (w wyniku traktatu z Aix-la- Chapelle, 1668) trafiły pod długotrwałą burbońską okupację. Monarcha doskonale rozumiał, że w winie pływają nie tylko procenty, ale i prawda. Państwa zdrowie! To zresztą nie ma znaczenia, czy w winie buzuje bardziej prawda, czy procenty. Ważne, że wino daje dobry pretekst do roztrząsania wszelakich przymiotów naszego życia, jego zalet oraz wad. Przy wódce albowiem następuje rychła utrata przytomności; sączyć się zacnie wódy nie daje. Piwo niby pracuje odwrotnie, lecz ono trochę zbyt obciąża, zwłaszcza pęcherz, odbierając myślom niezbędny spokój. Na podstawie długoletnich empirycznych badań, tudzież doświadczeń stwierdzam, że piwo wywołuje w człowieku ociężałość, wino natomiast – jeśli tylko szanować miarę w przyjmowaniu trunku – przedziwnie …
Wyświetlono 25% materiału - 191 słów. Całość materiału zawiera 767 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się