Wtorek, 10 października 2006
Arctic Paper
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru179
Podczas tegorocznych targów książki w Goeteborgu – na zaproszenie Arctic Paper – gościła grupa polskich wydawców. Wizyta trwała trzy dni, ale była tak intensywna i bogata we wrażenia, że wydawało się, jakby to były dwa tygodnie. Arctic Paper to jeden z wiodących europejskich producentów wysokogatunkowego papieru, kojarzony przede wszystkim z takimi markami jak: Amber, Arctic i Munken. Firma posiada obecnie trzy papiernie: dwie w Szwecji (Munkedals i Hafrestroems) oraz jedną w Polsce (Kostrzyń). Biura handlowe rozrzucone są po całej Europie, łącznie jest ich czternaście, z czego jedno w Warszawie; w niektórych krajach działają jedynie przedstawiciele handlowi. Podczas wrześniowej wizyty w Szwecji mieliśmy okazję zwiedzić papiernię w Hafrestroems, położoną w pięknej okolicy nad jeziorem, niedaleko granicy z Norwegią. Arctic Paper to w 100 proc. firma prywatna – nie jest to typowe w przypadku papierni. Historia firmy sięga 1880 roku, kiedy to w Håverud w Szwecji, z inicjatywy Alexandra Theodora Hallinga, powstała papiernia Arctic Paper Hafrestroems AB. Początkowo produkowała ścier drzewny, pierwsza maszyna papiernicza została zbudowana w zakładzie jedenaście lat później (tak, tak, trochę to trwało). Korona widoczna w logo firmy Arctic Paper pochodzi z przełomu wieków XIX i XX, kiedy szwedzka rodzina królewska była udziałowcem firmy. W 1983 roku papiernia w Munkedals przejęła kontrolę nad papiernią w Hafrestroems, co zapoczątkowało powstanie grupy kapitałowej – wówczas działającej jeszcze pod nazwą Trebruk AB. Wreszcie w 1993 …
Wyświetlono 25% materiału - 223 słów. Całość materiału zawiera 892 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się