Poniedziałek, 14 maja 2018
Rozmowa z Krystyną Mazurówną, autorką książki „Nasi za granicą”
– Emigracja polska we Francji wciąż jest widoczna? – Owszem, lecz nie ma tak sprzyjających warunków jak „za komuny”. W szczególności w okresie stanu wojennego, kiedy praktycznie do każdego przybysza z PRL-u wyciągano dłoń. Niewymienialność złotówki sprawiała, że niezwykle modne i lukratywne dla moich rodaków stały się winobrania. Miesiąc pracy przy zrywaniu winogron w Burgundii czy Prowansji zapewniał roczne życie w Polsce. Dziś emigrantów we Francji jest znacznie więcej. Polacy nikną jednak w afrykańsko-azjatycko-arabskim tłumie. Mam zresztą nieodparte wrażenie, że obecnie łatwiej znaleźć zajęcie nad Wisłą niż nad Sekwaną. – Opisuje też pani przypadki emigracji artystycznej. – Na przykładach kompozytora i malarza. Obaj przyjechali pewni, że świat stoi przed nimi otworem. Zapewne podstawą tego twierdzenia stanowiły sukcesy, jakie odnosili w kraju. Zostali szybko sprowadzeni na ziemię. A że nie potrafili się przystosować do prozy życia, wciąż bujali w obłokach, …
Wyświetlono 25% materiału - 139 słów. Całość materiału zawiera 559 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się