Czwartek, 1 grudnia 2011
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru11/2011
Od czterdziestu lat mojej egzystencji towarzyszą cmentarze. Przez dekady z okien mieszkania na Rakowcu widziałem mauzoleum żołnierzy radzieckich, a po przeprowadzce na Targówek niemal sąsiaduję z kirkutem. Może dlatego coraz częściej piszę o umarłych. Ludziach i światach, które znałem trochę z autopsji, ale głównie z przekazów rodzinnych – mówił Marian Pilot, laureat Nike 2011, największej – finansowo i medialnie – nagrody literackiej w Polsce. Jego dziadek w międzywojniu sołtysował w wielkopolskiej wsi Siedlików, ale za młodu uciekł z domu, aż do Chin, gdzie tłumił powstanie bokserów. Z tej egzotycznej wyprawy spisał – po niemiecku – wspomnienia, które drukowała prasa w zaborze pruskim. Używał do tego piór marki Pelikan. I tej renomowanej marce jest wierny jego wnuk. Jego „Pióropusz” to powrót do macierzy. Dziadkowego pelikana, gwary rdzennych wieśniaków, chleba pieczonego w domowym piecu, masła wyrabianego osobiście w maselnicy epoki kłonicy, kieratu, kosy a nawet sierpa. Nie są to li tylko nostalgiczne retrospekcje, lecz skrupulatny opis wsi z połowy ubiegłego stulecia. Ceremonia wręczenia wyróżnienia odbyła się w auli nowej Biblioteki Uniwersyteckiej przy ulicy Dobrej w Warszawie. Chociaż znajduje się ona o rzut beretem od ulicy Bednarskiej, zamieszkałego właśnie tam Janusza Głowackiego na imprezie zabrakło …
Wyświetlono 25% materiału - 192 słów. Całość materiału zawiera 770 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się