środa, 27 czerwca 2007
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru6/2007
Trzydzieści tysięcy sprzedanych egzemplarzy nie plasuje dziś tytułu w bestsellerowej lidze, zwłaszcza gdy chodzi o sprzedaż w kraju o populacji przekraczającej miliard. A jednak. W Indiach, bo o nich mowa, angielski w mowie i piśmie zna zaledwie 2 procent mieszkańców (nie wspominając już o tym, że czytać i pisać w którymkolwiek z 800 używanych języków potrafi niecałe 65 procent – Indie zajmują 32 miejsce w świecie, jeśli chodzi o poziom analfabetyzmu). Mimo jednak tego skromnego grona czytelników Shobhaa De należy do autorów najbardziej poczytnych wśród hinduskiej społeczności w kraju i poza nim. Opowiada bowiem w sposób bezpośredni i nieskrępowany o fikcji wcielonej, czyli Bollywoodzie. Ma do tego wyjątkowe kwalifikacje: 59-letnia dziś matka dorosłych dzieci pochodzi z dobrej urzędniczej rodziny; została modelką, gdy miała 17 lat, po następnych sześciu prowadziła już plotkarskie pisemko „Stardust”, w żargonie dziennikarskim tzw. „celebrity magazine”. Wszystkie informacje na łamach „Stardust” dotyczyły Bollywoodu: wywiady, reportaże, fakty i zmyślenia. De stała się popularna w całych Indiach – to gwarantowało sukces pisarski. Jej powieści zaklasyfikować można do gatunku zwanego na Zachodzie „bonkbusters”: nieskomplikowana fabuła, dużo seksu i pieniędzy. Każda w zasadzie powiela ten sam schemat: naiwna ale szczera dziewczyna z prowincji rusza do filmowej stolicy marząc o wielkiej karierze, co po tysiącu perypetii i tantrycznych orgazmów wreszcie jej się udaje, na dodatek znajduje miłość życia (najnowsza książka „Bollywood nights”, Penguin India), bądź też starzejąca się i wyeksploatowana aktorka myśli o jeszcze jednej wielkiej roli, co po setkach perypetii i orgazmów też jej się udaje, w dodatku zyskuje niezależność finansową (fabuła „Starry nights” z 1995). Dla wielu Hindusów De to „maharani breji” i „księżniczka porno”, dla innych – autorka, dzięki której mogą dłużej śnić kolorowe sny z Bollywoodu. „Jesteśmy normalnym krajem, …
Wyświetlono 25% materiału - 281 słów. Całość materiału zawiera 1124 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się