Czwartek, 25 czerwca 2020
RUCH NIE WRÓCI DO NORMY
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 525 (12/2020)
Kilkadziesiąt firm handlowych i usługowych zrzeszonych w Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług 18 czerwca w samo południe zamknęło swoje sklepy w warszawskiej Galerii Północnej. To protest przeciwko czynszom nieadekwatnym do możliwości finansowych firm w obliczu pandemii. Najemcy borykają się z  tym samym problemem: zbyt wysokimi czynszami wobec spadku przychodów. Przedstawiciele centrów handlowych proponują doraźne zapisy. Najemcy apelują o dostosowanie wysokości opłat proporcjonalnie do obrotów osiąganych w lokalach. Na miejsce akcji protestacyjnej wybrali właśnie Galerię Północną, bo – jak twierdzą – jest to jedno z tych centrów handlowych, które skrupulatnie unika podjęcia jakichkolwiek rozmów o obniżce czynszów. Takich podmiotów, jak zapewniono, jest całkiem sporo. Jak podaje ZPPHiU, po podsumowaniu pierwszego miesiąca działania w nowych realiach po otwarciu centrów handlowych wyraźnie widać, że realia sprzed pandemii są odległe i nieosiągalne w obecnych warunkach. „Spadki odwiedzalności punktów oraz sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu z ubiegłego roku sięgają nawet powyżej 50 proc.” – wynika z badania wewnętrznego organizacji. „Są wśród nas firmy, które zaliczyły spadki 90 proc. obrotów. Wzywamy do brania pod uwagę wysokości naszych obrotów i wyliczania czynszów na ich podstawie. To pozwoli nam wszystkim przetrwać najtrudniejszy czas i wrócić do »nowej normalności« w bezpieczniejszej przyszłości” – apeluje zarząd ZPPHiU. „Po raz kolejny apelujemy o  konstruktywny dialog pomiędzy najemcami i wynajmującymi oparty na zasadzie równości stron. Chcemy płacić czynsze, ale nie stać nas na dzisiejsze warunki stawiane przez wynajmujących. Znajdźmy wspólne rozwiązania bo inaczej zginiemy bez siebie nawzajem” – podsumował zarząd organizacji. „Otrzymujemy od wynajmujących propozycje chwilowego obniżenia czynszu przy równoczesnym przedłużeniu niekorzystnych dla nas umów na wiele kolejnych miesięcy. To uwłacza nam jako przedstawicielom biznesu, którzy od lat budują swoje przedsiębiorstwa w  oparciu o  pozytywne relacje, zrozumienie i kompromisy. Stawia się nas bezlitośnie pod ścianą i nie daje opcji alternatywnych” – mówią handlowcy zrzeszeni w ZPPHiU. Centra handlowe niewzruszone W sprawie protestu wydała oświadczenie firma GTC, do której należy Galeria Północna. „GTC, jako inwestor i zarządca, prowadzi intensywne działania na rzecz stałego wzrostu liczby odwiedzających Galerię Północną. Tylko w 2018 roku centrum handlowe …
Wyświetlono 25% materiału - 317 słów. Całość materiału zawiera 1271 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się