Niedziela, 3 listopada 2013
Potargowe refleksje
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru367
Targi Książki w Krakowie tradycyjnie przyciągają kilkadziesiąt tysięcy czytelników. To była już siedemnasta edycja imprezy, przez tych siedemnaście lat odeszli najwybitniejsi pisarze mieszkający w Krakowie i zwykle obecni na targach lub na imprezach czytelniczych organizowanych w ich trakcie: Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek. Tych postaci szczególnie mocno brakuje. Inna refleksja – podczas pierwszej edycji krakowskich targów głównym tematem branżowej debaty były zagrożenia związane z wejściem Bertelsmanna na polski rynek. Obawiano się, że tak potężny koncern może zniszczyć rynek, wykupić wszystko itd. Teraz Bertelsmanna nie ma, uciekł, nikogo nie wykupił, wycofują się też inni zagraniczni inwestorzy, a tematem branżowych dyskusji jest niepewna przyszłość. Kryzys widoczny był zresztą także na targach, wielu ważnych wydawców nie przyjechało, inni zmniejszyli stoiska, coraz większą powierzchnię zajmują producenci i dystrybutorzy związani z cyfrowymi zasobami. Jednym z największych tegorocznych wydarzeń okołotargowym była premiera polskiego wydania nowej powieści Dana Browna „Inferno”, wydawnictwo Sonia Draga zorganizowało z tej okazji wielką i prawdziwie piekielną imprezę, z siarką, ogniem i urodziwymi diablicami w strojach więcej niż skąpych. „Wchodząc tu, porzuć wszelką nadzieję”, pisał Dante w swojej „Boskiej komedii”, do której odwołuje się Dan Brown. Piekło zafundowane przez Sonię Dragę było raczej miejscem, w którym chciałoby się na zawsze pozostać. Jak mówił Charlie Chaplin, do nieba można iść tylko ze względu na dobre powietrze, piekło jednak lepsze, bo tam siedzi doborowe towarzystwo. Tradycyjnie podczas targów odbyła się promocja …
Wyświetlono 25% materiału - 229 słów. Całość materiału zawiera 917 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się