Wtorek, 5 czerwca 2018
Rozmowa z Elżbietą Jodko-Kulą, autorką książki „Maria Piłsudska. Zapomniana żona”
– Pierwsza żona Józefa Piłsudskiego pozostaje w cieniu drugiej. Z jakich względów? – Trudno odpowiedzieć, dlaczego wspomnień o niej jest tak niewiele, skoro od wczesnej młodości angażowała się w pracę konspiracyjną. W Wilnie, Petersburgu i w Warszawie związana była z ruchem socjalistycznym. Potem w Krakowie działała w Lidze Kobiet, pracowała w spółce wydawniczej „Książka”, bardzo aktywnie pomagała Strzelcom. W krakowskim mieszkaniu na długo przed I wojną światową organizowała nie tylko punkt kontaktowy dla wielu uczestników działań niepodległościowych, ale też opiekowała się finansami organizacji (między innymi koordynowała zbiórkę funduszy dla Strzelca). Wydawałoby się, że jej ciekawy życiorys powinien być zauważony… W tym przypadku niewątpliwie zadziałał czynnik ludzki. – Aby stanąć na ślubnym kobiercu tow. „Wiktor” musiał zmienić wyznanie? – Biografowie Piłsudskiego dowodzą, że konieczność konwersji na luteranizm wiązała się z faktem, iż Maria Piłsudska była już raz mężatką i jej ślub został unieważniony. Istotnie tak było, ale nie ma dostępu do świadectw, że Maria z domu Koplewska, primo voto Juszkiewicz była katoliczką! Poślubiając Piłsudskiego, miała trzydzieści cztery lata. Jej pierwsze małżeństwo z Marianem Juszkiewiczem zostało rozwiązane, prawdopodobnie w warszawskim kościele ewangelicko-augsburskim, po wieloletnim procesie rozwodowym. Czy znaczy to, że od urodzenia była ewangeliczką? Nie wiem, chociaż usiłowałam tego dociec, poszukując dokumentów nawet w wileńskim archiwum. Fakt, że nie dało się ustalić, gdzie pochowany jest ojciec Marii sugeruje, że Koplewscy mogli nie być katolikami. Na Rossie leży jej matka i córka, ale gdy one umierały cmentarz ten był już …
Wyświetlono 25% materiału - 237 słów. Całość materiału zawiera 951 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się