Sobota, 3 sierpnia 2024
Rozmowa z KATARZYNĄ ZYSKOWSKĄ, autorką powieści „Alchemia”
Można rzec, że gdyby bohaterka pani książki poślubiła Kazimierza Żórawskiego, to nie zostałaby noblistką? Ta hipoteza jest jak najbardziej zasadna. Jeśliby Mania Skłodowska wyszła za swą pierwszą miłość, prawdopodobnie nigdy nie wyjechałaby na studia do Paryża. Wiodłaby życie typowe dla kobiet w tamtym czasie: przy boku męża, wychowując dzieci. Być może nawet odnalazłaby się w takiej roli, ale na szczęście dla nauki i dla nas jej losy potoczyły się inaczej. Sprzeciw wobec tego małżeństwa wyrazili rodzice narzeczonego? Przeszkodą nie było pochodzenie Marii – młodzi należeli do tej samej klasy społecznej, co pod koniec XIX wieku było sine qua non niemal każdego mariażu – ale kwestie materialne. Panna Skłodowska, zubożała szlachcianka, guwernantka, wydawała się Żórawskim, ludziom zamożnym, niezbyt dobrą partią dla ich syna. Rozczarowana tym uciekła w naukę? To nie tak. Pasja naukowa towarzyszyła Mani od dziecka. Jej wyjątkowe umiejętności ujawniły się już od pierwszych lat życia. Kiedy w wieku osiemnastu lat przyjeżdża do Szczuk, ma jeden cel: zarobić pieniądze, które będzie mogła wysyłać starszej siostrze, Bronce, studiującej w Paryżu. A gdy Bronia ukończy Sorbonę, ściągnie Manię do siebie, by wreszcie i ona mogła wstąpić na uczelnię – w tamtym czasie w zaborze rosyjskim kobiety nie miały możliwości studiowania, więc jedynym rozwiązaniem był wyjazd za granicę. Skłodowscy nie mieli na to funduszy, stąd pomysł sióstr, by jedna poszła do pracy i …
Wyświetlono 25% materiału - 220 słów. Całość materiału zawiera 881 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się