Wtorek, 8 marca 2022
Z zdumieniem i przykrością przyjąłem wiadomość, ze Tadeusz Gajcy – którego setna rocznica urodzin minęła 8 lutego – nie został Patronem Roku 2022. W skali krajowej uległ Brunonowi Schulzowi, a w mazowieckiej – Mironowi Białoszewskiemu, chociaż ich twórczość w znacznie mniejszym stopniu emanuje polskością. Czyżby zatem dysponowali skuteczniejszymi lobbystami? Gajcy nie miał żydowskich korzeni, był heteroseksualny, nadto sympatyzował z Narodową Demokracją. W dzisiejszych czasach najwyraźniej nie są to okoliczności sprzyjające. Przecież w Warszawie pojawiła się niedawno inicjatywa odebrania ronda Romanowi Dmowskiemu. A pogrzeb lidera endecji stanowił w życiorysie poety znaczące wydarzenie. Uczestniczył w nim razem z rodzicami i bratem. Podążali w wielotysięcznym kondukcie przez skutą mrozem stolicę, odprowadzając zmarłego na Cmentarz Bródnowski. Opowiadał mi o tym przed laty Mieczysław Gajcy. Młodszy o sześć lat brat Tadeusza przez cztery dekady zatrudniony był jako redaktor graficzno-techniczny w „Słowie Powszechnym”. Kiedy na początku lat dziewięćdziesiątych przeszedł na emeryturę, od wiosny do jesieni przebywał na swej działce położonej w osadzie Bryńsk Kolonia, na pograniczu Ziemi Chełmińskiej i Mazur. Właśnie tam go odwiedziłem, nakłaniając do wspomnień. Opowiadał mi o dzieciństwie spędzonym w centrum dzielnicy żydowskiej Warszawy. Mieszkali przy ulicy Dzikiej, po zakupy udawali się na pobliskie targowisko przy placu Parysowskim. Ojciec pracował w warsztatach kolejowych (nie bez powodów mawiano wówczas: …
Wyświetlono 25% materiału - 205 słów. Całość materiału zawiera 820 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się