Piątek, 26 sierpnia 2022
Dopiski na marginesie
Claudia Piñeiro to jedna z najważniejszych współczesnych pisarek argentyńskich. Według dziennika „La Nación” jest najczęściej tłumaczoną autorką z kraju nad La Platą po Borgesie i Cortazarze 3. Dzięki tłumaczowi Tomaszowi Pindlowi i tłumaczkom Katarzynie Okrasko i Marcie Jordan możemy czytać jej teksty także po polsku. Claudia Piñeiro jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień literackich, w tym m.in. argentyńskiej Nagrody Clarín (2005), Nagrody Sor Juana Inez de la Cruz (2010) przyznawanej podczas Międzynarodowych Targów Książki w Guadalajarze za powieść hiszpańskojęzyczną napisaną przez kobietę, Nagrody Pepe Carvalho (2018) wręczanej w ramach Festiwalu Barcelona Negra oraz Nagrody Hametta (2021), jednej z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych autorce/autorowi powieści kryminalnej (w wywiadzie dla „La Nación” pisarka mówiła, że jednym z jej wielkich marzeń było otrzymanie właśnie tej nagrody 4, która, co ciekawe, nie wiąże się z żadną gratyfikacją finansową). Z pewnością znalezienie się na krótkiej liście Nagrody Bookera to wielkie wyróżnienie, które otwiera drzwi do świata literatury w języku angielskim. Prawdopodobnie będzie to też miało wpływ na wzrost zainteresowania pisarskimi dokonaniami argentyńskiej autorki, która doskonale zdaje sobie sprawę także z tego, jak ważny jest bezpośredni kontakt z odbiorcami jej literatury. Dużo podróżuje, uczestniczy w targach, kongresach i spotkaniach autorskich. Znakomicie radzi sobie także w mediach społecznościowych, komunikuje się z czytelnikami i czytelniczkami, wymienia z nimi poglądy, a nawet spotyka się z nimi, jeśli nadarzy się taka okazja (niżej podpisana miała przyjemność spotkać się z autorką przy kawie podczas jej wizyty na Festiwalu Literacki Sopot w 2017 roku). Jak wszyscy finaliści z krótkiej listy, także Claudię Piñeiro poproszono o przygotowanie wystąpienia na wypadek otrzymania nagrody. Pisarka – nominowana za powieść „Elena wie” (pol. 2019, hiszp. „Elena sabe”, 2007) – w pierwszej kolejności zwróciła uwagę na kwestię choroby i ciała, które determinują narrację …
Wyświetlono 25% materiału - 287 słów. Całość materiału zawiera 1149 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się