Wtorek, 26 listopada 2019
Rozmowa z Barbarą Gawryluk, autorką książki „Ilustratorki, ilustratorzy”
– Jakimi kryteriami kierowała się pani przy selekcji bohaterów książki? – Najważniejszym był czas. Bardzo zależało mi na spotkaniu z artystami żyjącymi, bezpośrednimi świadkami wydarzeń sprzed lat, twórcami, którzy należeli do polskiej szkoły ilustracji i mogliby o tym sami opowiedzieć, powspominać, cofnąć się do tamtych czasów. Z każdym rokiem ta grupa się kurczy. Kiedy odchodzili Janusz Stanny czy Adam Kilian, zamykały się pewne rozdziały, a ja coraz mocniej uświadamiałam sobie, że trzeba zatrzymywać czas, nagrywać, spisywać ich relacje. Nie przypuszczałam, że tak boleśnie utwierdzę się w swoich obawach. Kiedy książka wychodziła z drukarni, zmarł Zdzisław Witwicki, a kilka dni po nim Bohdan Butenko. Spotkanie ze Witwickim było jednym z pierwszych, kiedy zapadła decyzja o pisaniu tej książki. Uspokoiłam się, kiedy zastałam go w bardzo dobrej formie, przytaczającego dawne lata ze wszystkimi szczegółami, bez zawahania wymieniającego nazwiska redakcyjnych kolegów, tytuły ilustrowanych książek sprzed blisko siedemdziesięciu lat. Spotkań i rozmów było więcej, bardzo cieszył się na tę książkę, uważnie czytał rozdział sobie poświęcony i dopytywał o losy kolegów. Butenko wydawał się być wieczny. Od tylu lat obecny w polskim świecie książki dla dzieci, taki punkt odniesienia. Jako dziennikarka spotykałam go przy różnych okazjach, kilkakrotnie udało mi się go namówić na radiowe wywiady, znałam doskonale oszczędność jego wypowiedzi i powściągliwość w opowiadaniu o innych. Nie przypuszczałam, że nasza rozmowa do książki będzie jedną z ostatnich. Drugie kryterium to źródła. Nie …
Wyświetlono 25% materiału - 227 słów. Całość materiału zawiera 908 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się