środa, 27 marca 2019
Rozmowa z Mariuszem Suroszem, autorem książki „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów”
– Gustáva Husáka na wierzchołek władzy wyniosła operacja „Dunaj”? Jak to możliwe, że wieloletni więzień komuny pozostał jej wierny? – Inwazja wojsk Układu Warszawskiego była dla niego tylko okazją, którą bezwzględnie wykorzystał. Na łamach książki przytaczam anegdotkę z jego dzieciństwa o tym, jak dzieci w szkole odwiedził biskup katolicki. I mały Gustav zadał mu pytanie: „Co trzeba zrobić, aby zostać księdzem?”. Biskup odpowiedział, jaka droga wiedzie do kapłaństwa. „A gdybym chciał zostać biskupem?” – zabrzmiało drugie pytanie. Duchowny cierpliwie odpowiedział i na to pytanie. „A jak zostać papieżem?”. Biskup się roześmiał, wziął to za żart, ale ta dykteryjka ukazuje, jak ambitny był Husák. Poślednie miejsce wśród rządzących nie zadowalało go, dążył do najwyższych stanowisk. A czemu doświadczając komunistycznego systemu represji, widząc, jak morduje się prawdziwych i urojonych wrogów komunizmu, został w partii? Myślę, że to wynikało z zimnej kalkulacji i właśnie wybujałej ambicji. Zapewne nie brał pod uwagę zmiany systemu w najbliższych latach, zatem chcąc rządzić, musiał to robić w jego ramach. – Gdyby Karel Capek żył dłużej, zostałby pierwszym czeskim noblistą literackim? Jego dorobek zwietrzał? – Czy zostałby doceniony przez Akademię Noblowską? To wróżenie z fusów. Można powiedzieć, że znalazł się w klubie wielkich pominiętych. To przykład intelektualisty, który nie kontestuje rzeczywistości, lecz stara się mieć na nią wpływ i ją kształtować. Wierzył w system …
Wyświetlono 25% materiału - 216 słów. Całość materiału zawiera 866 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się