Poniedziałek, 30 grudnia 2024
Rozmowa z RAFAŁEM SKĄPSKIM
Genealogia zaczynem kolejnej pańskiej książki. Pogratulować antenatów! Rzeczywiście, „Trzeci Wokulski” nie powstałby, gdyby nie moja pasja do poszukiwań genealogicznych. Pojawiła się ona dość wcześnie, w końcówce liceum zaczytywałem się kryminałami, utożsamiając się z detektywami. Badania genealogiczne to przecież rodzaj takich detektywistycznych poszukiwań. Poza tym – po prostu – lubię wiedzieć. Więc jeśli mam już w  ręku najwątlejszą nawet przysłowiową nitkę, to, dbając, aby się nie zerwała, idę po niej aż do kłębka i odnajduję tam wiele ciekawych wiadomości. Obok tego kłębka jest drugi kłębek, a najczęściej jeszcze kilka. Niezwykle cenne są dla mnie odnalezione w ten sposób powiązania, koligacje, splot ludzkich losów. Niekiedy są to wręcz zaskakujące związki. Odnajduję często moich bohaterów w kontekście ważnych zdarzeń historycznych, ważnych postaci. Zaintrygował mnie Leon Krupecki, bo był wymieniony w liście brata mojej babci Skąpskiej pisanym z  Ameryki w  1926 roku. Zacząłem szukać o  nim informacji, tym bardziej że jego siostra wyszła za mąż za wuja tej mojej babci. „Leon Krupecki pierwowzorem Wokulskiego”. Skąd taka hipoteza? Nie wskazał niczego wyraźnie sam Prus. Stąd tylko przypuszczenia. Przede mną dwóch publicystów (Jerzy Kasprzycki i Zbigniew Klejn) podzieliło się z czytelnikami swoimi opiniami o możliwym pierwowzorze Wokulskiego. Nie polemizuję z nimi. Przede wszystkim postać bohatera „Lalki” nie jest odwzorowaniem nikogo w stosunku jeden do jednego. Uważam, że Prus zbudował postać i charakter Wokulskiego z elementów wielu osób oraz oczywiście z podpowiedzi własnej wyobraźni. Jednak moi poprzednicy, wskazując konkretne osoby, oparli swoje sądy na jednym lub dwóch epizodach z ich życia wspólnych z Wokulskim. Ja przedstawiam aż sześć. Opisywany rozpoczął drogę zawodową od pracy subiekta – podobnie jak protagonista powieści Prusa? Niewątpliwie obaj terminowali w  dużych sklepach, składach, jak nazywano je wówczas. Czy Krupecki był subiektem, czy zajmował inne stanowisko, tego nie wiem, nie jest to tak istotne jak fakt, że podobnie jak Wokulski wżenił się w rodzinę swego patrona. I jeden, i drugi ożenili się dla pieniędzy? Obaj pochodzili ze zubożałej szlachty. Wejście do bogatej warszawskiej, nawet „tylko” kupieckiej rodziny niewątpliwie nobilitowało. Głównie finansowo, ale i towarzysko. Obydwaj zresztą już w  momencie stabilizacji finansowej wzbudzili zainteresowanie arystokracji chętnej, by przyjąć ich, z uwagi na posiadane pieniądze, do swego grona. Przy okazji pytania o  ożenek muszę zwrócić uwagę na niezwykłą zbieżność w  brzmieniu nazwisk przyszłych małżonek Krupeckiego i  Wokulskiego. Pierwsza, córka patrona, nazywała się Mentzel, druga, powieściowa, była wdową po patronie o  nazwisku Mincel. Prawda, że oba nazwiska brzmią bardzo podobnie? Wokulski niewątpliwie żenił się dla pieniędzy. Brak w powieści dowodów na miłość …
Wyświetlono 25% materiału - 406 słów. Całość materiału zawiera 1626 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się