Poniedziałek, 3 października 2022
WOJNA, KRYZYS NA RYNKU PAPIERU I HIT
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 578 (18/2022)
Nie wszyscy uczniowie, którzy we wrześniu poszli do szkoły, mieli komplet podręczników i ćwiczeń. I to dotyczy zarówno podstawówki, jak i szkół średnich. Uczniowie szkół podstawowych korzystają z podręczników będących własnością szkoły i udostępnianych im bezpłatnie. Samorządy dostają środki z dotacji budżetu państwa na zakup tych podręczników i zestawów ćwiczeń dla uczniów. Tymczasem rządowa dotacja w tym roku była o ponad 4,7 mln zł mniejsza niż powinna. Warszawa otrzymała od Ministerstwa Edukacji i Nauki tylko 74 proc. wnioskowanej w maju dotacji na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych. „Pracujemy nad aktualizacją wniosków i już wstępnie wiemy, że dotacja na ten cel dla Warszawy wzrośnie. Wzrost dotacji we wrześniu spowodowany jest wzrostem liczby uczniów. Wydatki na podręczniki wyniosą 16,1 mln zł” – wyjaśniała Marzena Wojewódzka z wydziału prasowego urzędu miasta w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. 13 września Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że z uwagi na zmiany w systemie, w tym związane z rozpoczęciem uczęszczania do szkół w polskim systemie oświaty uczniów pochodzących z Ukrainy – w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa w 2022 roku, oraz wynikające z tego tytułu migracje uczniów – zwiększeniu ulec musi w 2022 roku maksymalny limit wydatków dla uczniów na dotację podręcznikową. „Środki na ten cel, zgodnie z zapotrzebowaniem wnioskowanym przez organy prowadzące na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe, są w 100 proc. zabezpieczone w budżecie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zostaną przekazane niezwłocznie wojewodom, a za ich pośrednictwem – organom prowadzącym szkoły/jednostkom samorządu terytorialnego, po wejściu w życie regulacji prawnych, …
Wyświetlono 25% materiału - 251 słów. Całość materiału zawiera 1007 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się