środa, 17 kwietnia 2019
Rozmowa z Aną Wajszczuk, autorką książki „Chicos de Varsovia”
– Jesteś autorką książki „Chicos de Varsovia”, w której opowiadasz o Powstaniu Warszawskim. Jak to się stało, że pochodząca z Argentyny dziennikarka, poetka i redaktorka napisała książkę o historii Polski? – Historia Polski interesowała mnie od długiego czasu, ponieważ mój dziadek i moja babcia przybyli do Argentyny po II wojnie światowej. Prawie nie mówili o tym, co przeżyli i jak cierpieli: mój dziadek jako więzień Sowietów, babcia deportowana do Kazachstanu, także przez Sowietów. W 2000 roku mój wujek (a właściwie kuzyn mojego dziadka) skontaktował się z nami, żeby uzupełnić informacje do tworzonego przez siebie drzewa genealogicznego naszej rodziny i w ten sposób otworzył przede mną dotychczas nieznany świat. Wśród wielu historii najbardziej poruszyła mnie ta dotycząca trójki rodzeństwa, bardzo młodych ludzi, kuzynostwa mojego dziadka, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim. W 2014 roku przeczytałam książkę Normana Daviesa „Powstanie ’44” i postanowiłam napisać artykuł z okazji siedemdziesiątej rocznicy wybuchu Powstania. Tak poznałam niektórych byłych powstańców, którzy po wojnie odbudowali swoje życie w Argentynie. Zgromadzony materiał był zbyt obszerny jak na artykuł, który opublikowałam w dzienniku „La Nación”, więc uznałam, że muszę wrócić do Warszawy i zgłębić tę historię oraz historię mojej rodziny i opowiedzieć je w książce nonfiction, gatunku, który bardzo lubię, bo daje nieskończone możliwości. – Dlaczego nadałaś książce właśnie taki tytuł: „Chicos de Varsovia”? – Dlatego, że ze wszystkich piosenek powstańczych, które …
Wyświetlono 25% materiału - 222 słów. Całość materiału zawiera 888 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki