Wtorek, 18 grudnia 2007
Refleksje z podróży studyjnej do Niemiec
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru210
Zimny, deszczowy poranek. Pod hotelem Biederstein przy Keferstrasse w Monachium czeka taksówka. Gdy wsiadamy, kierowca odkłada grubą powieść i pyta, dokąd nas zawieźć. Jedziemy do Carl Hanser Verlag przy Vilshofenerstrasse. Na zaproszenie Centrum Informacji o Książce Niemieckiej (BIZ) w Warszawie, Frankfurckich Targów Książki i Polskiej Izby Książki grupa polskich wydawców i redaktorów publikujących literaturę naukową i popularnonaukową z zakresu humanistyki i nauk społecznych pojechała w połowie listopada w tygodniową podróż studyjną do Niemiec. Projekt był dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Głównym celem wyjazdu było nawiązanie kontaktów z kolegami po fachu zza zachodniej granicy. Alexandra Hahn, odpowiedzialna za kontakty z prasą w wydawnictwie Hanser, opowiada o współpracy z dziennikarzami, recenzentami, którzy dostają egzemplarze każdej nowej książki, komplet materiałów na jej temat i decydują, czy napisać recenzję. W Niemczech wszystkie większe dzienniki mają cotygodniowy dodatek z recenzjami, niezależnie od tekstów pojawiających się codziennie w dziale „Kultura”. W tygodnikach działy poświęcone literaturze są odpowiednio większe, a oprócz tego wychodzi wiele pism branżowych. Żeby rozeznać się w tym gąszczu, wydawcy, dziennikarze i czytelnicy korzystają z codziennego przeglądu recenzji, felietonów z największych gazet niemieckich, programów telewizyjnych i radiowych poświęconych książce, który można znaleźć na stronie Perlentaucher.de (Perlentaucher znaczy poławiacz pereł). Jej anglojęzycznym odpowiednikiem jest Signandsight.com. Obydwie oprócz przeglądu prasy niemieckojęzycznej prezentują wybór tekstów prasy światowej poświęconych książce, odsyłający do omawianych tytułów, często z obszernymi cytatami. O tym, że książka się świetnie sprzedaje, najszybciej można się dowiedzieć z list bestsellerów tygodnika „Der Spiegel”. Osobne …
Wyświetlono 25% materiału - 239 słów. Całość materiału zawiera 957 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się