środa, 23 grudnia 2020
Rozmowa z Zofią Wojtkowską, autorką książki „Saga rodu Czartoryskich”
– Czartoryscy wywodzili się z Litwy? Zrazu byli prawosławni? – Pierwsze wzmianki o rodzinie dotyczą lat trzydziestych XV wieku, zaś nadany w 1442 roku przez Władysława Warneńczyka przywilej zaświadcza, że panowie na Czartorysku pochodzą z panującego rodu Giedyminowiczów i mają prawo pieczętować się herbem Pogoń Litewska, „jakiej od ojca i dziada używali”. Co więcej, pierwsi opisani Czartoryscy są aktywnymi graczami w polityce Wielkiego Księstwa Litewskiego i dość długo pozostają przeciwnikami wzmacniania więzów Litwy z Koroną. Czyli tak, są książętami litewskimi. Jeśli przejść jednak do szczegółów, sprawa jest bardziej skomplikowana. W oparciu o niestety bardzo nieliczne źródła przyjmujemy, że Czartoryscy wywodzą się z okolic Czartoryska na Wołyniu. Kiedy pierwszy raz słyszymy o książęcym rodzie, ziemie te stanowią część Wielkiego Księstwa Litewskiego, ale należy pamiętać, że są terenami „ruskimi”, nie litewskimi. Chrześcijaństwo przyjęły znacznie wcześniej niż rdzennie litewskie ziemie, językiem ludności Wołynia (zresztą również językiem książąt Czartoryskich) jest ruski. Przez współczesnych sobie historyków, z Janem Długoszem na czele, określani są mianem panów „ruskich”. Do lat dziewięćdziesiątych XVI wieku Czartoryscy są żarliwymi wyznawcami obrządku wschodniego. Wystarczy tylko wspomnieć, że to dzięki nim powstał Ewangeliarz Peresopnicki, czyli wspaniale ilustrowane tłumaczenie Ewangelii na język ruski. Dokument, który jest jednym z najwspanialszych zabytków ukraińskiej kultury i na który przysięgę składają prezydenci Ukrainy, powstał w 1561 roku na zamówienie Iwana Czartoryskiego. Tymczasem Jerzy, syn Iwana, jako pierwszy porzuca obrządek wschodni i poddaje się urokowi intelektualnemu jezuitów. Nade wszystko uznaje, że zacieśnianie sojuszu Litwy z Koroną i religijna unifikacja państwa jest racją stanu. – W wojnie o tron najpierw …
Wyświetlono 25% materiału - 251 słów. Całość materiału zawiera 1007 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się