środa, 3 marca 2021
Taki tytuł roboczy ma przygotowywana książka reporterska o naszych artystach, którzy usiłowali zaistnieć w ojczyźnie Ronalda Reagana. Bohaterów będzie kilkunastu. Z ludzi pióra: Janusz Głowacki i Edward Redliński. Z muzyków: Stanisław Skrowaczewski i Jan A.P. Kaczmarek. Ze sportowców: Sebastian Janikowski i Marcin Gortat. Najsilniej reprezentowani są filmowcy: Jerzy Skolimowski, Roman Polański, Janusz Kamiński, Andrzej Bartkowiak, Dariusz Wolski. Nie brak braci aktorskiej w osobach: Joanny Pacuły, Ewy Milde, Liliany Głąbczyńskiej i Małgorzaty Zajączkowskiej, a także tandemu, znanego mi osobiście. Poznanego, że tak się wyrażę, w trakcie działań „wywiadowczych”… Maciej Góraj od 30 lat mieszka w USA. Nie pracuje w wyuczonym zawodzie aktora (dyplom łódzkiej filmówki odebrał w 1975 roku). Zagrał charakterystycznego Mundka „Tramwajarza” w „Polskich drogach” – jednym z najpopularniejszych polskich seriali, regularnie powtarzanym przez TVP. Czasami przypominane są też kryminały z jego udziałem: „Strach”, „Śpiewy po rosie”, „Konsul”. Niekiedy emitowany jest także serial „Śmieciarz”, gdzie odtwarzał z pozoru mało wdzięczną rolę tytułową. Z racji kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej w telewizyjnym okienku pojawia się również dramat wojenny „Virtuti”, opowiadający o pewnym dramatycznym epizodzie kampanii wrześniowej. Wspomnienie realizacji tego obrazu wywołuje u Góraja dreszcze. W scenariuszu była bowiem scena przeprawy przez rzekę. Kiedy w kwietniu realizowano tę scenę, temperatura wody w Pilicy oscylowała w okolicy 10 st. Celsjusza, więc kąpiel po pas w rynsztunku bojowym nie należała do przyjemności. Aktor nie chciał jednak skorzystać z pomocy dublera. W nagrodę za hart ducha otrzymał do wypicia herbatę z prądem: „Dzięki temu uniknąłem przeziębienia – śmieje się artysta”. „Były artysta” – prostuje. Od 1990 roku w kinie bywa wyłącznie jako widz. …
Wyświetlono 25% materiału - 259 słów. Całość materiału zawiera 1037 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się