Wtorek, 1 sierpnia 2017
Zapowiedź reaktywacji
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru464
Podczas Kongresu Prawa i Sprawiedliwości, jaki odbył się 1 lipca w Przysusze koło Radomia, Jarosław Kaczyński, omawiając przyszłe działania, zapowiedział między innymi powołanie Akademii Literatury. Jak poinformował portal Wiadomości.gazeta.pl, Jarosław Kaczyński „odnosząc się do relacji ze środowiskami twórców, przyznał, że nie są łatwe. Zapowiedział stworzenie Akademii Literatury, systemu zachęt dla filmowców oraz – jeśli możliwości gospodarcze pozwolą – przywrócenie podatkowych przywilejów, jeśli chodzi o twórczość artystyczną”. Szerszą informację w tej sprawie podał 3 lipca portal Gazetaprawna.pl, gdzie czytamy, że „nie chodzi tylko o wymiar materialny, ale też o duchowy, co Kaczyński zresztą zaznaczył w wystąpieniu. Transformacja tego drugiego ma polegać na «konsolidacji wspólnoty», czego kluczowym instrumentem ma być kategoria piękna. «Polska musi być piękna», «wspólnota to także poczucie piękna» – powtarzał prezes i zapowiedział w tym obszarze kilka inicjatyw, jak wprowadzenie do szkół lekcji estetyki, powołanie Akademii Literatury (na wzór francuskiej i hiszpańskiej), odbudowę zamków kazimierzowskich czy utworzenie Narodowego Instytutu Urbanistyki i Architektury”. Portal Historia.org zamieścił 2 lipca informację, że „lider PiS chce także powołania Akademii Literatury na wzór podobnych instytucji we Francji i Hiszpanii. Chciałby, aby spowodowało to powstanie rzeczywistych autorytetów. Gestem w stronę świata kultury ma być także powrót do 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla wszystkich twórców”. Komentarze, jakie ukazały się następnie, były zróżnicowane. Marek Beylin w tekście z 3 lipca zamieszczonym na portalu ironicznie stwierdza, że Jarosław Kaczyński „zorganizuje choćby podczas otwarcia najwspanialszego z tych zamków – większego niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, wszak Polska jest wielka – …
Wyświetlono 25% materiału - 244 słów. Całość materiału zawiera 977 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się