Poniedziałek, 12 marca 2007
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru190
Lustracyjny furor przybiera w ojczyźnie na sile. Nawiedza coraz to inne przestrzenie życia społecznego i dociera do obszarów, które – mogłoby się wydawać – są poza zasięgiem jego ślepej energii. Ostatnio wtargnął w sferę… symboli. Otóż rada miejska w Bochni, na wniosek jej przewodniczącego, Marka Całki z PIS, zbadała wnikliwie biografię Czesława Miłosza i uznała, że poeta nie jest godny zostać patronem miejscowego I Liceum Ogólnokształcącego („Gazeta Wyborcza” z 5 marca). Przewodniczący Marek Całka po dogłębnej analizie dorobku noblisty doszedł do wniosku, że pisarz mu się nie podoba, bo krytycznie pisał o rodakach, i w związku z tym on, przewodniczący, mocą swojego urzędu mówi: „nie!”. A jak on, przewodniczący rady miejskiej Bochni tak powiada, to znaczy, że I LO w Bochni nie będzie nosiło rzeczonego imienia. To, że poeta spoczął na Skałce, to dziejowy skandal. Przewodniczący Całka oświadcza jednocześnie, że swoje wie, bo czytał „Antypolskie oblicze Czesława Miłosza” Jana Majdy i nie będzie się tłumaczył ze swoich przekonań, i jemu to wolno. Żelazna logika rozumowania, ideowa pewność, poczucie misji, jasność osądu zjawisk wszelkich i to boskie poczucie wewnętrznego ładu moralnego – to cechy, które każą podążyć ścieżką przewodniczącego Całki i bliżej przyjrzeć się problemowi, w nadziei, że lustracja patronów szkół w Polsce ma głębszy sens. No bo jak się tak zastanowić, to wieje grozą! Patroni szkół wszelkich szczebli winni być zlustrowani w trybie pilnym i w znakomitej większości natychmiast odwołani. Weźmy takiego Mikołaja Reja, którego imię nosi w Polsce 26 …
Wyświetlono 25% materiału - 238 słów. Całość materiału zawiera 954 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się