środa, 3 kwietnia 2024
Aleksandra Suława Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2023, s. 426, ISBN 978-83-8191-760-5 Sięgając po kolejną książkę wydaną w niezawodnej serii „Sulina”, najpierw zachwycam się jej minimalistyczną i charakterystyczną formą: białą okładką z czarnym zdjęciem. Fotografii dłużej się przyglądam, bo wprowadza w klimat i nastrój książki. Jest na niej mężczyzna, a na pierwszym planie – pięć białych królików, jakby wyskoczyły jakiemuś iluzjoniście z kapelusza. Zachęcające, wróżące zagadkę. Aleksandra Suława, dziennikarka, historyczka, reporterka, jest wnuczką reemigranta z Francji i doszła do wniosku, że historia jej dziadka Franciszka Suławy, urodzonego jako Francois w niewielkiej górniczej miejscowości Haillicourt, jest na tyle intrygująca, że warto podzielić się nią z czytelnikami. Obycie dziennikarskie i sprawność językowa sprawiły, że spod jej pióra wyszła ciekawa opowieść. O górnikach wracających po wojnie z Zachodu my, starsze pokolenie, wiedzieliśmy tyle, ile opowiadał nam Edward Gierek, najsłynniejszy chyba górnik, a później I sekretarz PZPR w latach 1970–1980, a opowiadał niewiele. W książce „Przy rodzicach nie parlować” Aleksandra Suława przywołuje i jego historię, wspomina też o strajku górniczym, w którym brał udział, by znaleźć się na czarnej liście nakazującej w 1934 roku opuszczenie Francji. Autorka zaczyna swą opowieść od czasów dużo wcześniejszych, gdy bieda w Polsce w latach dwudziestych …
Wyświetlono 25% materiału - 186 słów. Całość materiału zawiera 747 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się