Czwartek, 28 lipca 2011
Autorski przegląd książek dla dzieci
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru7/2011
Gdy zobaczyłam książkę pt: „Zając” Grzegorza Kasdepke (Wydawnictwo Dwie Siostry), inspirowaną rysunkiem „Młody Zając” Albrechta Durera – poczułam radość i wzruszenie. Lubię tę akwarelę, w domu mam piękny, stary album z pracami tego artysty, do którego często zaglądam. Zdarzyło się, że mój syn, gdy miał trzy latka zachwycił się tą akwarelką, dlatego pomyślałam: świetnie, że Grzegorz – lubiany wśród dzieci autor – spróbuje przybliżyć małym czytelnikom Albrechta Durera – niezwykłego mistrza Renesansu. „Młody Zając” wygląda jak żywy, dodatkowo światło odbija się w jego źrenicy ( podobno to odbicie okna pracowni). To niesamowite uczucie. Ale wracając do książki Grzegorza Kasdepke – niestety, rozczarowałam się połączeniem tematów. W tekście nie mogłam się doszukać inspiracji rysunkiem Durera. Doceniam natomiast dobre pióro dziennikarskie autora, zgrabne metafory –„ruchliwe stopy – spłoszone zające”, „znoszone kapcie – dziki w błocie”, „zgrabne szybkie sarny – stopy mojej mamy”. To naprawdę świetnie napisana książka o problemach społecznych w rodzinach, nie do końca patologicznych, ale o rodzinach ulegających konformizmowi, układowości. Ot, takie zjawisko socjologiczne, chyba bardziej dla starszych dzieci niż dla młodszych i też do „ przegadania z dorosłymi”. Jednak ta książka nijak się ma do Durera. Chyba, że mówimy o skrzywdzeniu wielkiego Mistrza – bo z taką opinią się spotkałam i do niej się przychylam. Nie doszukałam się także dowcipu ( chyba, że butelka ukryta w …
Wyświetlono 25% materiału - 217 słów. Całość materiału zawiera 871 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się