środa, 19 czerwca 2013
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru6/2013
Sięgnąłem po tę książkę zwabiony jej tytułem: „Quiet”. Cisza, milczenie, spokój. Dziś? Dlatego podtytuł wydał mi się bardziej bulwersujący: „The power of introverts in a world that can’t stop talking”. „Potęga introwertyków”. Jasne. My, cisi, wygrywamy w odpowiednim środowisku. Na przykład niemych. Ironizuję, i to dość cynicznie, ale codzienność przekonuje mnie, że introwertycy nie mają nic do gadania – tezy Susan Cain (Viking) to, moim zdaniem, „wishful thinking”. Być może, a i to do pewnego stopnia, sprawdzają się na Zachodzie, u nas biorą w całej rozciągłości w łeb. Wystarczy włączyć radio – w popularnej Trójce śniadaniowi goście Beaty M. przekrzykują się w najlepsze, prowadząca zaś zamiast powiedzieć im bez ogródek, iż są pozbawionymi ogłady chamami, których miejsce na pewno nie jest przed mikrofonem, podgrzewa atmosferę. Jestem wieloletnim słuchaczem radia, z dzieciństwa pamiętam programy kulturalne – co oznacza nie „poświęcone kulturze”, ale „kulturalnie prowadzone”, bez hordy z Wiejskiej czy z innych głośnych środowisk. Ktoś mi zarzuci, że wtedy nie było wyboru – pewnie nie, z pewnością niewielki. Gdy radio miało przedstawić wystąpienie któregoś z partyjnych gadułów, nie bardzo dawało się od tego uciec. No, zawsze można było sięgnąć po książkę – co też sporo …
Wyświetlono 25% materiału - 193 słów. Całość materiału zawiera 772 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się